mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Test fotelików ADAC 2015

Test fotelików ADAC 2015

Dziś Dzień Dziecka. Z tej okazji prezentujemy najnowszy ranking fotelików samochodowych, przetestowanych przez niemiecki automobilklub ADAC. Bo poza wszelkimi życzeniami i różnymi prezentami, bezpieczeństwo jest tym, co powinniśmy bezwarunkowo zapewnić naszym pociechom.

Test fotelików ADAC 2015
W tegorocznym teście fotelików dziecięcych specjaliści z ADAC poddali dokładnym badaniom 23 modele fotelików samochodowych, jakie w ostatnim roku pojawiły się na rynku, bądź jako całkowicie nowe foteliki, bądź gruntownie odmienione. Naturalnie w rankingu znalazły się foteliki, które są oferowane na rynku niemieckim, ale sporą grupę z nich znajdziemy również i w polskich punktach sprzedaży. Inna sprawa, że w dzisiejszych czasach zakup jakiejkolwiek rzeczy, która nie jest dostępna na polskim rynku, ale można ją nabyć chociażby za naszą zachodnią granicą, jest bardzo łatwy. I to bez wychodzenia z domu.

Spośród wszystkich przetestowanych fotelików żaden nie uzyskał maksymalnej oceny, choć trzeba uczciwie przyznać, że specjaliści z ADAC rzadko przyznają ocenę "bardzo dobra". Za to szkolną "czwórkę" otrzymało czternaście modeli i te foteli z czystym sercem można polecić wszystkim mamom i tatom, którzy stoją przed koniecznością zakupu takiego elementu wyposażenia swojego samochodu.

Niestety znalazły się też cztery foteliki, które całkowicie oblały tegoroczny egzamin, uzyskując najniższą ocenę, co powinno je całkowicie dyskwalifikować z użytku. Model Hauck Varioguard fatalnie wypadł w teście zderzenia czołowego, podczas to którego siedzisko odłączyło się od podstawy i siedzący w nim manekin imitujący dziecko uderzył w oparcie przedniego fotela. W naturalnych warunkach oznaczałoby to bardzo wysokie ryzyko poważnych obrażeń.

Trzy inne foteliki - Casualplay Sono Fix, Simple Parenting Doona i Simple Parenting Doona (Isofix) - oferują wprawdzie nieco lepszą ochronę podczas zderzenia czołowego, ale nie przeszły testów, gdyż wykryto w nich szkodliwe substancje niebezpieczne dla zdrowia małego dziecka.Podczas tegorocznych testów fotelików ADAC przeprowadzono kilka modyfikacji w porównaniu do zeszłorocznych testów. Przede wszystkim wszelkie pomiary, a także symulacja zderzenia czołowego były robione przy użyciu karoserii od Golfa VII (rok temu był to jeszcze Golf VI). W testach wziął udział całkowicie nowy manekin Q10 (udający 10-latka), zaś manekin imitujący trzyletnie dziecko otrzymał nowe czujniki, które miały mierzyć ucisk w okolicach brzucha.

Generalnie jednak foteliki dziecięce testowane były według czterech podstawowych kryteriów - ochrona podczas zderzenia czołowego i bocznego (ryzyko obrażeń, stabilność fotelika, poprowadzenie pasów bezpieczeństwa, możliwość reguacji fotelika do rozmiarów dziecka), obsługa i ergonomia fotelika (montaż fotelika w samochodzie, umieszczanie w nim dziecka, ryzyko złego montażu, czytelność instrukcji obsługi, ilość miejsca, jakie ma dziecko, widoczność na zewnątrz auta), możliwość zdjęcia i czyszczenia obicia fotelika, a także obecność szkodliwych substancji, które mogą zagrażać zdrowiu dziecka, które przecież mają styczność z takim fotelikiem przez dłuższy czas.

Tabela wyników testu fotelików dziecięcych ADAC 2015:

 Model fotelika
 Grupa wagowa

cena (euro)
bezpieczeństwoobsługa/ ergonomia
szkodliwe substancje
wykończenie/ czyszczenie
ocena 
od urodzenia do ok. 18 miesięcy, do 13 kilogramów (0/0+)
Cybex Cloud Q
230
+++
0++
Cybex Cloud Q&Q-fix (Isofix)
340
+
+
0
++
Casualplay Sono Fix (Isofix)
330
0
0
--
+
--
Simple Parenting Doona
330
0
+
--
0
--
Simple Parenting Doona (Isofix)
4600
+
--
0
--
od roku do 12 lat, od 9 do 36 kilogramów (0+)
Casualplay Multiprotector Fix II (Isofix)
300
0++0+
Cybex Pallas M

250

0
++++
Cybex Pallas M-fix (Isofix)
280
++++
+
Chicco Gro-Up 123
149
-+++++
0
Heyner Multi Protect Aero
110
0
0
0+0
Kiwy SLF123 Q-fix (Isofix)
1950
0
+0
0
od ok. roku do 4 lat, 67-105 cm (I-Size)
Maxi Cosi 2way Pearl488
++
++
+
Maxi Cosi Axissfix (Isofix)400
+
+
++
+
+
od ok. roku do 4 lat, od 9 do 18 kilogramów (I)
Britax Romer King II ATS
245
0++++++
Inglesina Amerigo I-fix (Isofix)
500
0++
+
+
Chicco Oasys I (Isofix)
249
0
+++
+0
Cam Gara 0.1
109
-0
0+-
Hauck Varioguard (Isofix)249
--
0
-
0
--
od 4 do 12 lat, od 15 do 36 kilogramów (II/III)
Britax Romer Kidfix SL SICT (Isofix)
159
+++++++
Cybex Solution M
150
++++++
Cybex Solution M-fix (Isofix)180
+
+
+
++
+
Heyner Maxi Protect Aero
80
+
+
0
+
+
Joie Trillo LX (Isofix)
100
+
+
++
+
+

źrodło:ADAC

Skala ocen:
++  - bardzo dobry
+    - dobry
0    - zadowalający
-     - dostateczny
--    - niedostateczny


Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~Baeliasz 2017-08-03

W prawdzie od daty opublikowania testów już trochę minęło, ale gdyby ktoś miał pytania odnośnie fotelików samochodowych, serdecznie zapraszam do dyskusji na grupie facebook: https://www.facebook.com/groups/1416202398445437/

~Ola 2015-07-11

Gdzie mogę zobaczyć fotelik HEYNER Maxi Protect Aero?? Nie chcę kupować w ciemno. Szukam lecz nie mogę znaleśc sklepów. Wie ktołś?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando