mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tiry na tory za miliard złotych

Tiry na tory za miliard złotych

PKP Cargo chce przewozić na platformach ciężarówki kursujące z zachodu na wschód Europy - informuje Gazeta Prawna. Spółka i jednocześnie operator projektu „Tiry na tory” domaga się jednak wsparcia państwa, bo bez sporych inwestycji w infrastrukturę projekt zdaniem ekspertów nie ma szans na realizację.

Tiry na tory za miliard złotych
Transport kombinowany, do którego należą przewozy tirów, jako przyjazny środowisku jest wspierany i rozwijany w krajach Europy Zachodniej, np. w Niemczech, Austrii i Włoszech. W Polsce przewozy kombinowane stanowią zaledwie 1,5–3 proc. przewozów kolejowych, podczas gdy w większości krajów UE średnio kilkanaście procent.

PKP Cargo chce zostać liderem na polskim rynku transportowym w dziedzinie przewozu koleją pojazdów samochodowych wraz z ich ładunkiem. Aktualnie trwają prace nad stroną logistyczną i kosztową tego przedsięwzięcia – mówi GP Wojciech Balczun, prezes PKP Cargo.

To, że transport kombinowany ma przyszłość potwierdza Zbigniew Tracichleb, prezes spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. Jego firma także przygotowuje się do wożenia tirów pociągami. Jego zdaniem spółka jest już gotowa technicznie do przewozu tirów. Na razie jednak żadna ze spółek zapowiadających wznowienie transportowania ciężarówek pociągami nie chce zdradzić szczegółów swoich projektów. Rzecznik PKP Cargo,  Jacek Wnukowski mówi tylko ogólnikowo, że trwają prace nad stroną ekonomiczną i techniczną tego programu.

Tymczasem eksperci, cytowani przez GP, choć potwierdzają konieczność rozwoju przewozów kombinowanych, nie wróżą obecnie projektom wielkiego sukcesu.

- Żeby przewóz ciężarówek był opłacalny, trzeba zmniejszyć stawki dostępowe do infrastruktury kolejowej. A one spadną, ale dopiero gdy państwo weźmie na siebie część kosztów związanych z jej utrzymaniem – mówi Janusz Piechociński, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury.

Podobne wiadomości:

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Milion Transporterów T5

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.