mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > To już koniec Lanosa

To już koniec Lanosa

Wygląda na to, że kończy się kolejny etap w historii żarańskiej Fabryki Samochodów Osobowych. Już na jesień tego roku planowany jest koniec produkcji ostatniej pamiątki po Daewoo – Lanosa. Niestety może to oznaczać kolejne kłopoty.

To już koniec Lanosa
Do tej pory w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu produkowano ponad 10 tys. Lanosów miesięcznie. Niestety już w październiku produkcja tego modelu ma się zakończyć. Dostawcy części zostali poproszeni, aby w październiku dostarczyć podzespoły do zaledwie kilkuset samochodów.

Według wstępnych prognoz na początku bieżącego roku, zakłady FSO miały w całym 2008 roku wyprodukować 235 tys. pojazdów, czyli o połowę więcej niż 2007 roku. Wśród aut opuszczających linie produkcyjne miało być 70 tysięcy Chevroletów Aveo, 70 tysięcy Lanosów i 95 tysięcy zestawów montażowych, które trafią na Ukrainę. Wygląda jednak na to, że nie uda się osiągnąć takiego poziomu produkcji, a to dlatego, że jak na razie nie wiadomo czy na miejscu Lanosa wytwarzane będzie inne auto.

W zeszłym roku miała powstać nowa spółka z General Motors, która przejęłaby produkcję samochodów w FSO (produkowany miał być oprócz Chevroleta Aveo, także nowy model T-300) i zapewniłaby miejsca pracy dla załogi. Niestety wciąż nie widać perspektyw na pomyślne rozwiązanie tego problemu.

Zdaniem Marka Dyżakowskiego, przewodniczącego jednego ze związków zawodowych, działających w FSO, zakończenie produkcji Lanosa bez wprowadzenia kolejnego modelu oznacza, że kilkanaście tysięcy pracowników spółek zależnych od FSO (m.in. zakładów w Grójcu, gdzie produkowano fotele do Lanosa) straci pracę.

Podobne wiadomości:

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~galant 2008-09-02

Mogli by zastapic go Cevroletem Lacetti, to az taki skarb że nasi koreańsko-amerykańscy przyjaciele nie chcą produkować go w polsce?

~george 2008-08-31

Lanos to najlepszy samochód dla nos

~Lanos 2008-08-28

szkoda, że już go nie będą produkować

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy
Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy
Co roku uczniowie szkoły zawodowej prowadzonej przez Skode budują swój pierwszy pojazd. Tym razem po trzech udanych projektach z ostatnich lat stworzyli elektryczne buggy o nazwie Skoda Element.