mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > To już koniec Toory?

To już koniec Toory?

Od jakiegoś czasu wahały się losy Toory Poland, producenta felg aluminiowych z Niska. Już w połowie grudnia ubiegłego roku ogłoszono upadłość firmy, a teraz wyraźnie widać, że jej koniec jest bliski. W ciągu kilku miesięcy 260 osób straci pracę.

To już koniec Toory?
W 2002 r. włoska spółka będąca producentem aluminiowych części samochodowych, podjęła decyzję o rozpoczęciu działalności w Polsce. Zakłady Metalowe Almet w Nisku zostały przejęte przez Toora S.p.A. w połowie 2002 r. a w październiku 2002 r. włoska Toora przejęła drugą polską firmę: TMP Fondalmec Poland w Żorach. Od końca 2002 w obu firmach trwał intensywny proces inwestycyjny i rozwój strategicznych produktów: aluminiowych komponentów samochodowych, felg oraz aluminiowych grzejników.

Decyzję o upadłości Toory Poland ogłosił Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu w połowie grudnia 2007 roku, ponieważ wielkość zadłużenia przekraczała wartość majątku spółki. Kłopoty firmy rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy okazało się, że inwestycje są kosztowniejsze i bardziej czasochłonne, niż zakładali właściciele.

Do klientów Toora Poland należały największe koncerny motoryzacyjne - m.in. Grupa Fiat, General Motors, Grupa TRW (systemy bezpieczeństwa), Magneti Marelli (podzespoły samochodowe) oraz Faurecia (m.in. układy wydechowe). Teraz jednak syndykowi nie udało się pozyskać nowych zamówień na felgi. Fiat, który był dotychczasowym odbiorcą, postawił warunki nie do przyjęcia przez syndyka. Inni kontrahenci mieli natomiast zastrzeżenia do jakości produkowanych felg. W związku z tym zakład w styczniu przyniósł niewielkie straty, a konsekwencją jest konieczność zwolnienia osób, które do tej pory pracowały przy produkcji felg. Syndyk powiadomił już Powiatowy Urząd Pracy w Nisku o zwolnieniach grupowych. Proces zwolnień właśnie się rozpoczął i potrwa kilka miesięcy. Cześć z 260 pracowników sama się zwolniła i szuka już nowej pracy a część załogi zostanie przesunięta na produkcję grzejników. Obecnie trwa także wycena zakładu w Nisku, po jej wykonaniu, syndyk będzie chciał sprzedać firmę.

Podobne wiadomości:

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Polskie drogi 2016-02-19

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.