mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > To już sześćdziesiąt lat

To już sześćdziesiąt lat

Seat, czyli Sociedad Española de Automóviles de Turismo, ma już 60 lat. W ciągu tego czasu hiszpański koncern ewoluował od licencjobiorcy do producenta zaawansowanych technicznie samochodów.

To już sześćdziesiąt lat
Założona 9 maja 1950 roku firma tylko w barcelońskiej centrali zatrudnia 11.000 pracowników, a kolejne 1.300 osób pracuje w Centrum Technicznym, czyli firmowym ośrodku badawczo-rozwojowym. Główny zakład produkcyjny znajduje się w Martorell i jest jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie, z wysoce rozwiniętym systemem logistycznym i elastycznymi procesami produkcyjnymi. Dzienna produkcja samochodów w Martorell wynosi około 2.000 egzemplarzy.

Od 1953 roku Seat wyprodukował ponad 16 milionów pojazdów, z czego 337.000 przypada na rok 2009. Dwie trzecie produkcji trafia na eksport, w większości do krajów europejskich. W 72 krajach świata działa ponad 3.000 salonów sprzedaży i stacji obsługi samochodów marki Seat.


Wprowadzenie nowego minivana Alhambra jesienią br. będzie ostatnim etapem odświeżania aktualnej linii modeli. Obecnie marka oferuje pięć modeli – Ibizę, Leona, Alteę, Exeo i Alhambrę – dostępnych w różnych odmianach nadwoziowych i silnikowych. Najmocniejsze i najbardziej sportowe z nich to wersje FR i Cupra. Nie mniejsze sukcesy Seat odnosi w segmencie technologii poprawiających efektywność. Odmiany Ecomotive należą do najbardziej oszczędnych w swoich kategoriach. Seat spełnia zróżnicowane życzenia swoich klientów, oferując między innymi zarówno model Leon Cupra R o mocy 265 KM/195 kW, jak i Ibizę Ecomotive emitującą CO2 w ilości zaledwie 98 g/km.

Przyszłość hiszpańskiej marki, dziś wchodzącej w skład grupy Volkswagena, to także pojazdy z zerową emisją spalin, czego ostatnią zapowiedzią był pokazany w tym roku na wystawie w Genewie prototypowy model IBE. Muskularna sylwetka IBE zapowiada ponadto kierunek, w jakim będzie podążać stylistyka przyszłych generacji modeli Seata.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Seat
Tematy w artykule: Seat historia

Podobne wiadomości:

Seat Arona - miejski crossover z Hiszpanii

Seat Arona - miejski crossover z Hiszpanii

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.