mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > To już sześćdziesiąt lat

To już sześćdziesiąt lat

Seat, czyli Sociedad Española de Automóviles de Turismo, ma już 60 lat. W ciągu tego czasu hiszpański koncern ewoluował od licencjobiorcy do producenta zaawansowanych technicznie samochodów.

To już sześćdziesiąt lat
Założona 9 maja 1950 roku firma tylko w barcelońskiej centrali zatrudnia 11.000 pracowników, a kolejne 1.300 osób pracuje w Centrum Technicznym, czyli firmowym ośrodku badawczo-rozwojowym. Główny zakład produkcyjny znajduje się w Martorell i jest jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie, z wysoce rozwiniętym systemem logistycznym i elastycznymi procesami produkcyjnymi. Dzienna produkcja samochodów w Martorell wynosi około 2.000 egzemplarzy.

Od 1953 roku Seat wyprodukował ponad 16 milionów pojazdów, z czego 337.000 przypada na rok 2009. Dwie trzecie produkcji trafia na eksport, w większości do krajów europejskich. W 72 krajach świata działa ponad 3.000 salonów sprzedaży i stacji obsługi samochodów marki Seat.


Wprowadzenie nowego minivana Alhambra jesienią br. będzie ostatnim etapem odświeżania aktualnej linii modeli. Obecnie marka oferuje pięć modeli – Ibizę, Leona, Alteę, Exeo i Alhambrę – dostępnych w różnych odmianach nadwoziowych i silnikowych. Najmocniejsze i najbardziej sportowe z nich to wersje FR i Cupra. Nie mniejsze sukcesy Seat odnosi w segmencie technologii poprawiających efektywność. Odmiany Ecomotive należą do najbardziej oszczędnych w swoich kategoriach. Seat spełnia zróżnicowane życzenia swoich klientów, oferując między innymi zarówno model Leon Cupra R o mocy 265 KM/195 kW, jak i Ibizę Ecomotive emitującą CO2 w ilości zaledwie 98 g/km.

Przyszłość hiszpańskiej marki, dziś wchodzącej w skład grupy Volkswagena, to także pojazdy z zerową emisją spalin, czego ostatnią zapowiedzią był pokazany w tym roku na wystawie w Genewie prototypowy model IBE. Muskularna sylwetka IBE zapowiada ponadto kierunek, w jakim będzie podążać stylistyka przyszłych generacji modeli Seata.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Seat
Tematy w artykule: Seat historia

Podobne wiadomości:

Cupra - nowa submarka Seata?

Cupra - nowa submarka Seata?

Aktualności 2017-08-11

Seat Leon – ruchomy cel

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.