mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > To nie koniec Vipera

To nie koniec Vipera

Choć panująca obecnie sytuacja w branży motoryzacyjnej nie sprzyja produkcji supersportowych modeli, to jednak Chrysler podjął właśnie decyzję, iż zostanie utrzymana produkcja modelu Dodge Viper SRT10.

To nie koniec Vipera
Grudzień bieżącego roku miał być ostatnim miesiącem produkcji tego sportowego modelu. Później prawa do produkcji miały zostać sprzedane. Mówiło się, że trafią do Chin, a być może... i do Polski. Jednak fani Vipera mogą spać spokojnie. Władze Chryslera zdecydowały, iż warto zostawić tę jedną z ikon amerykańskiej motoryzacji, której już 25 tys. egzemplarzy jeździ po drogach.

Zaprezentowany został po raz pierwszy w 1989 roku jako samochód koncepcyjny na międzynarodowym salonie samochodowym NAIAS w Detroit. W ten sposób władze koncernu chciały wybadać, czy wyczynowy samochód sportowy ma szansę zaistnieć na rynku. Zainteresowanie Viperem przekroczyło wszelkie oczekiwania, a potencjalni klienci zaczęli składać zamówienia jeszcze przed zakończeniem targów (Dodge Viper miał być modelem limitowanym). Niezwłocznie przystąpiono do przekształcenia pokazowego Dodge Vipera w rasowy samochód sportowy. Po miesiącach intensywnych badań i testów, w maju 1990 roku Chrysler ogłosił decyzję o rozpoczęciu przygotowań do produkcji samochodu Dodge Viper napędzanego 10-cylindrowym silnikiem widlastym z aluminium.

Produkcję Vipera rozpoczął ostatecznie w maju 1992 roku zakład New Mack Assembly Plant, skąd w październiku 1995 została przeniesiona do zakładu Conner Avenue. Tam też od roku 2001 wytwarzane są silniki V-10. W roku 2008 wprowadzono czwartą już generację Dodge Vipera SRT10, charakteryzujący się jeszcze większą mocą i momentem obrotowym.

Dodge Viper SRT10 MY 2009 wyróżnia się ogromną mocą napędu wytwarzaną przez 600-konny silnik V-10 o pojemności 8,4 litra. Pozwala to na osiąganie imponujących przyspieszeń (0 do 100 km/h w czasie poniżej czterech sekund, test 0-160-0 km/h nieco powyżej 12 sekund) uważanych za wzorcowe dla amerykańskich samochodów sportowych.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Dodge Viper Wszystko o Dodge
Tematy w artykule: Dodge Dodge Viper

Podobne wiadomości:

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami supersamochodu

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami...

Premiery 2017-02-10

Komentuj:

~asassello 2009-07-19

fajne, relatywnie tanie autko, szkoda tylko że ma aż tak wielką pojemność, bo paliwo łyka wiadrami!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji
S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji
Oto jeden z najbardziej wyczekiwanych odcinków dróg w Polsce. Trasa ekspresowa S7 z Warszawy do Grójca uzupełni sieć w centralnej Polsce. Niebawem ruszy jego realizacja, a minister infrastruktury i budownictwa liczy na zakończenie budowy przed terminem.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic