mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Todt: Wyścig F1 w Afryce? Może za 5 lat

Todt: Wyścig F1 w Afryce? Może za 5 lat

Przez kolejne trzy, do pięciu lat szef FIA Jean Todt nie zamierza nawet zastanawiać się nad zorganizowaniem wyścigu w jednym z krajów afrykańskich. "Kalendarz F1 i tak jest już obszerny" - tłumaczy były szef zespołu Ferrari.

Todt: Wyścig F1 w Afryce? Może za 5 lat
Bodźiec do rozmów nad zorganizowaniem wyścigu w Afryce - najprawdopodobniej w RPA - dał swego czasu podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii Bernie Ecclestone. Brytyjczyk twierdził, że widzi możliwość zorganizowania wyścigu w ciągu trzech najbliższych lat. Jednak innego zdania jest szef FIA Jean Todt, który takiej możliwości nie widzi nawet w ciągu trzech, a nawet pięciu najbliższych lat. "W tej chwili pojawią się tylko plotki odnośnie zainteresowania zorganizowania wyścigu wśród niektórych krajów. Mogę powiedzieć tylko tyle, że nie zamierzamy zabierać się za ten projekt w tej chwili. Może za trzy, a może za pięć lat" - powiedział Francuz.

Poza koniecznym wybudowaniem toru, jest jeszcze jeden problem. Kalendarze opracowywane na kolejne sezony F1 są już wystarczająco obszerne. W przyszłym roku zadebiutuje przecież wyścig o Grand Prix Indii. Dwadzieścia wyścigów w jednym sezonie wypełni maksymalnie ilość miejsc. Do 2014 roku w planach są kolejne nowe wyścigi: w Austin w stanie Texas, rosyjskim Soczi. Już teraz Bernie Ecclestone, promotor F1 oraz FIA zastanawiają się nad wyrzuceniem z kalendarza niektórych Grand Prix.

Na wylocie jest między innymi Turcja. Również Chiny nie są szczególnie lubiane, jednak akurat wyścig w Państwie Środka może zostać ze względu na duże wsparcie rządu. Zagrożone są także europejskie klasyki: wyścig w Belgii, który co prawda ma bardzo bogatą tradycję ale przynosi małe zyski dla firmy Ecclestone'a. Niemcy również mają problemy, jednak tutaj sytuacja o tyle przemawia na korzyść organizatorów, że nasi zachodni sąsiedzi są największym rynkiem zbytu samochodów w Europie. Zagrożone są również wyścigi na Węgrzech i w Barcelonie - Hiszpania aktualnie jako jedyny kraj ma dwa wyścigi F1.
Tematy w artykule: FIA Jean Todt Formula 1 Grand Prix RPA

Podobne wiadomości:

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

FIA i Luc Besson w wspólnej kampanii

FIA i Luc Besson w wspólnej kampanii

Aktualności 2015-10-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy
Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy
Co roku uczniowie szkoły zawodowej prowadzonej przez Skode budują swój pierwszy pojazd. Tym razem po trzech udanych projektach z ostatnich lat stworzyli elektryczne buggy o nazwie Skoda Element.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech