mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Todt: Wyścig F1 w Afryce? Może za 5 lat

Todt: Wyścig F1 w Afryce? Może za 5 lat

Przez kolejne trzy, do pięciu lat szef FIA Jean Todt nie zamierza nawet zastanawiać się nad zorganizowaniem wyścigu w jednym z krajów afrykańskich. "Kalendarz F1 i tak jest już obszerny" - tłumaczy były szef zespołu Ferrari.

Todt: Wyścig F1 w Afryce? Może za 5 lat
Bodźiec do rozmów nad zorganizowaniem wyścigu w Afryce - najprawdopodobniej w RPA - dał swego czasu podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii Bernie Ecclestone. Brytyjczyk twierdził, że widzi możliwość zorganizowania wyścigu w ciągu trzech najbliższych lat. Jednak innego zdania jest szef FIA Jean Todt, który takiej możliwości nie widzi nawet w ciągu trzech, a nawet pięciu najbliższych lat. "W tej chwili pojawią się tylko plotki odnośnie zainteresowania zorganizowania wyścigu wśród niektórych krajów. Mogę powiedzieć tylko tyle, że nie zamierzamy zabierać się za ten projekt w tej chwili. Może za trzy, a może za pięć lat" - powiedział Francuz.

Poza koniecznym wybudowaniem toru, jest jeszcze jeden problem. Kalendarze opracowywane na kolejne sezony F1 są już wystarczająco obszerne. W przyszłym roku zadebiutuje przecież wyścig o Grand Prix Indii. Dwadzieścia wyścigów w jednym sezonie wypełni maksymalnie ilość miejsc. Do 2014 roku w planach są kolejne nowe wyścigi: w Austin w stanie Texas, rosyjskim Soczi. Już teraz Bernie Ecclestone, promotor F1 oraz FIA zastanawiają się nad wyrzuceniem z kalendarza niektórych Grand Prix.

Na wylocie jest między innymi Turcja. Również Chiny nie są szczególnie lubiane, jednak akurat wyścig w Państwie Środka może zostać ze względu na duże wsparcie rządu. Zagrożone są także europejskie klasyki: wyścig w Belgii, który co prawda ma bardzo bogatą tradycję ale przynosi małe zyski dla firmy Ecclestone'a. Niemcy również mają problemy, jednak tutaj sytuacja o tyle przemawia na korzyść organizatorów, że nasi zachodni sąsiedzi są największym rynkiem zbytu samochodów w Europie. Zagrożone są również wyścigi na Węgrzech i w Barcelonie - Hiszpania aktualnie jako jedyny kraj ma dwa wyścigi F1.
Tematy w artykule: FIA Jean Todt Formula 1 Grand Prix RPA

Podobne wiadomości:

Bravo, Focus, i30 – starszy, czyli lepszy

auto motor i sport 0000-00-00

Fiat Bravo, Ford Focus i Hyundai i30 nie czarują klientów ulotną nowością, ale konkretami. W teście porównawczym wersje z silnikami benzynowymi o mocy - odpowiednio - 140 KM, 115 KM i 126 KM.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.