mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tognum zbuduje fabrykę silników w Stargardzie

Tognum zbuduje fabrykę silników w Stargardzie

Tognum MTU zbuduje w Stargardzie fabrykę i zatrudni na początek 220 osób. Budowana w Polsce nowa fabryka Grupy Tognum posłuży zwiększeniu jej mocy produkcyjnych i potencjału prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w Europie. Przedsiębiorstwo, cieszące się sławą specjalisty w zakresie systemów napędowych i instalacji energetycznych, zainwestuje ponad 90 milionów euro. W drugiej połowie 2013 roku zakład rozpocznie produkcję pierwszych komponentów do silników marki Tognum MTU. W Polsce powstanie, oprócz produkcji, także dział badawczo-rozwojowy, zajmujący się mechanicznymi i elektronicznymi komponentami silników.

Tognum zbuduje fabrykę silników w Stargardzie
Z zakładu, który powstanie w Stargardzie Szczecińskim, pochodzić będą przede wszystkim skrzynie korbowe silnika, głowice cylindrów i elementy wielkogabarytowe dla serii 2000 i 4000 marki MTU. Ze Stargardu będą one od drugiej połowy 2013 roku dostarczane na linie montażowe do centrali w Friedrichshafen (Niemcy) oraz do fabryk w Aiken (USA) i Suzhou (Chiny), gdzie produkowane są silniki, systemy napędowe i instalacje energetyczne Grupy Tognum. Ponadto Tognum włączy Polskę do swojej aktywności w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Inżynierowie i konstruktorzy będą projektować i testować komponenty silników, które będą również produkowane w nowym zakładzie, a także podzespoły elektroniczne dla elementów sterowania i automatyzacji. Pierwsi pracownicy zatrudniani będą już w podczas budowy zakładu. W roku 2015, gdy, jak się zakłada, osiągnie ona swoją pełną moc produkcyjną, Grupa Tognum będzie wówczas zatrudniała ponad 200 pracowników.
 
Spółka-córka grupy Tognum, MTU Polska Sp. z o.o., nabyła już w Stargardzie Szczecińskim nieruchomość o wielkości 20 ha z przeznaczeniem na budowę fabryki. Dwa spośród najistotniejszych atutów przemawiających za Stargardem jako lokalizacją dla zakładu to duży potencjał fachowych pracowników oraz bliskość węzłów logistycznych, takich jak położone w niewielkiej odległości dwa porty morskie.

Grupa Tognum ze swymi działami Engines oraz OnsiteEnergy należy do wiodących na świecie producentów silników i systemów napędowych przeznaczonych do zastosowań  off road, jak również zdecentralizowanych instalacji energetycznych. Bazę stanowią silniki wysokoprężne do 9100 kilowatów, silniki gazowe do 2150 kW oraz turbiny gazowe do 45 000 kW.

Paleta produktów działu Engines obejmuje silniki MTU i systemy napędowe dla statków, ciężkich pojazdów lądowych i szynowych, pojazdów wojskowych, jak również dla przemysłu naftowego i gazowego. Dział OnsiteEnergy obejmuje zdecentralizowane instalacje elektryczne marki MTU OnsiteEnergy. Obejmują one agregaty wysokoprężne na prąd awaryjny, obciążenie podstawowe i szczytowe oraz kogeneracyjne elektrociepłownie blokowe na bazie silników gazowych i/lub turbin gazowych. Ponadto paletę produktów Tognum uzupełniają systemy wtryskowe L’Orange.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Co wybrać - diesel czy benzyna?

Co wybrać - diesel czy benzyna?

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie
Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie
Japoński producent przygotowuje się do salonu motoryzacyjnego w Genewie. Na halach wystawowych pojawi się odświeżona Mazda 6. Znamy już listę zmian w tym modelu.