mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tomasz Kuchar w Rajdzie Łotwy

Tomasz Kuchar w Rajdzie Łotwy

W sobotę w Rydze rozpoczyna się Rajd Łotwy. Wystartuje w nim Tomasz Kuchar i będzie jedynym polskim kierowcą startującym w tym rajdzie. Kuchar pojedzie samochodem Mitsubishi Lancer Evo VI przygotowanym w specyfikacji grupy N.

Tomasz Kuchar: „Ten Lancer to nasze auto treningowe, przebudowane na rajdówkę. Włożyliśmy w ten samochód dużo pracy i sporo pieniędzy, mogę śmiało stwierdzić, że został on przygotowany pod każdym względem w pełni profesjonalnie. Decyzja o startach autem grupy N była koniecznością, przede wszystkim dlatego, że nie udało nam się w tym roku zebrać budżetu na pełny sezon startów samochodem klasy WRC. Poza tym starty autem WRC, w świetle zmian przepisów wprowadzonych przez FIA, nie mają już chyba żadnego sensu. W przyszłym roku zespoły fabryczne będą mogły nominować do zdobywania punktów tylko dwóch kierowców, a kalendarz startów rozszerzono o rajdy Meksyku i Japonii. Planowano obniżenie kosztów i zwiększenie możliwości rozwoju młodych kierowców, ale moim zdaniem efekt zmian wprowadzonych przez FIA będzie dokładnie odwrotny, a jedyna droga rozwoju będzie prowadziła przez grupę N lub Super 1600”.
Wprost z Rygi Tomasz Kuchar pojedzie do Wilna, gdzie w kolejny weekend wystartuje w Rajdzie Litwy. Tydzień później zaplanował start w Rajdzie Warszawskim, a na początku listopada w ostatniej eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata w Rajdzie Wielkiej Brytanii. We wszystkich tych rajdach Tomasz Kuchar chce wystartować samochodem N-grupowym.
Tomasz Kuchar: „O wyborze rajdów Łotwy i Litwy zdecydowała zbieżność terminów i bliskość miejsc, w których się odbywają, a także stosunkowo niewielkie koszty startu. Na Warszawski naciskali nasi sponsorzy i oczywiście kibice. Na tych trzech rajdach chcemy się rozjeździć autem N-grupowym i poznać jego tajniki. Do Anglii pojedziemy, by porównać się z najlepszymi na świecie kierowcami grupy N, bo wszyscy oni planują start w tym rajdzie, choć jest on eliminacją Super 1600. Oczywiście bardzo poważnie rozważamy możliwość startów w przyszłym sezonie autem grupy N”.
Na prawym fotelu w samochodzie Tomasza Kuchara zasiądzie w Rajdach Łotwy i Litwy Maciej Woda.
Maciej Woda: „Pilotowanie to ostatnia rzecz, której jeszcze nie robiłem w rajdach. Z Tomkiem znamy się tak długo, że rozumiemy się bez słów i to na pewno pomaga nam we wspólnej pracy. Podczas Rajdu Bałtyku wszystko było w porządku, ale to za mało, to był za krótki rajd. Dopiero teraz na Łotwie i Litwie będę mógł sprawdzić się w roli pilota. Myślę, że sam sobie muszę odpowiedzieć, czy naprawdę się do tego nadaję”.
Tomasz Kuchar z Maciejem Wodą są już na Łotwie. W czwartek odbyli pierwszą część regulaminowego zapoznania z trasą rajdu. Tomasz Kuchar: „Trasa biegnie w zdecydowanej większości przez lasy, po ciemnych, ziemistych szutrach. Drogi są bardzo mokre, błotniste, trochę przypominają te, na których odbywa się Rajd Wielkiej Brytanii. Jest kręto i potwornie ślisko. Poza tym tylko jeden odcinek specjalny będzie przejeżdżany dwukrotnie, a cały sobotni etap rozegrany zostanie po zmierzchu. To będzie dodatkowe utrudnienie”.
Trasa Rajdu Łotwy liczy w sumie 400 kilometrów. Zaplanowano 12 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 120 kilometrów. Najdłuższy z nich liczy niespełna 26 kilometrów, a najkrótszy 7,5. Dwa pierwsze „oesy” mające w sumie 4 kilometry zostana rozegrane na drogach asfaltowych w centrum Rygi, wszystkie pozostałe odcinki przebiegają po nawierzchni szutrowej. Start rajdu w sobotę o 14:30 czasu warszawskiego, a meta w niedzielę o 16:00 naszego czasu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.