mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Topowe V8 z Dagenham

Topowe V8 z Dagenham

Nowy silnik V8 zaprojektowany przez koncern Ford w centrum rozwojowym Dagenham Diesel Centre powinien pozwolić na wzmocnienie pozycji producenta w dziedzinie inżynierii oraz produkcji silników wysokoprężnych na rynku motoryzacyjnym.

Topowe V8 z Dagenham

Specjaliści z centrum w Dagenham skonstruowali i wyprodukowali dla Forda jeden z najdroższych silników w segmencie. Jak do tej pory ośmiocylindrowa jednostka o pojemności 3,6 litra jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie produktów. Jego moc szacowana jest na 270 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy to 640Nm. Obudowa została wykonana z lekkiego stopu żelaza przez co zachowuje moc i ciszę podczas pracy.  Planowana produkcja wynosi 25 tysięcy sztuk rocznie. Jego montaż rozpocznie się już teraz, lecz będzie montowany w pojazdach dopiero pod koniec tego roku. Nowa jednostka będzie składana na tej samej linii produkcyjnej co zbierająca pochlebne opinie sześciocylindrowa jednostka 2,6 l stosowana w samochodach marki Jaguar, Land Rover, Peugeot oraz Citroen.

Inwestycja w produkcję nowej jednostki napędowej pochłonęła 12,2 milionów funtów, co dołożyło się do całkowitej sumy wynoszącej 644,2 milionów funtów, które wydano by rozwijać centrum doskonalenia silników.

Obiekt w Dagenham jest jednym z najbardziej zaawansowanych miejsc produkcji silników w Wielkiej Brytanii. Zbudowano w nim nowoczesną halę montażową, w której filtruje się powietrze, aby zminimalizować występowanie pyłków kurzu zawieszonych w powietrzu, które mogłyby wpłynąć na jakość złożonych technicznie jednostek. Takie rygory są konieczne do produkcji systemów common-rail, a także turbosprężarek. Centrum zostało otwarte w 2003 roku, zatrudniając dziś 2,350 inżynierów oraz operatorów. W tym roku zostanie tam wyprodukowanych 700 tysięcy silników. Zaplanowana produkcja jednostek wysokoprężnych o pojemności 1,4 l i 1,6 l w przyszłym roku ma pozwolić na uzyskanie wyniku miliona egzemplarzy.

Czytaj także:

"Ford oraz PSA kontynuują współpracę" (2005-10-06)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Ford Dagenham

Podobne wiadomości:

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Aktualności 2017-08-11

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w...

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.