mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Topowe V8 z Dagenham

Topowe V8 z Dagenham

Nowy silnik V8 zaprojektowany przez koncern Ford w centrum rozwojowym Dagenham Diesel Centre powinien pozwolić na wzmocnienie pozycji producenta w dziedzinie inżynierii oraz produkcji silników wysokoprężnych na rynku motoryzacyjnym.

Topowe V8 z Dagenham

Specjaliści z centrum w Dagenham skonstruowali i wyprodukowali dla Forda jeden z najdroższych silników w segmencie. Jak do tej pory ośmiocylindrowa jednostka o pojemności 3,6 litra jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie produktów. Jego moc szacowana jest na 270 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy to 640Nm. Obudowa została wykonana z lekkiego stopu żelaza przez co zachowuje moc i ciszę podczas pracy.  Planowana produkcja wynosi 25 tysięcy sztuk rocznie. Jego montaż rozpocznie się już teraz, lecz będzie montowany w pojazdach dopiero pod koniec tego roku. Nowa jednostka będzie składana na tej samej linii produkcyjnej co zbierająca pochlebne opinie sześciocylindrowa jednostka 2,6 l stosowana w samochodach marki Jaguar, Land Rover, Peugeot oraz Citroen.

Inwestycja w produkcję nowej jednostki napędowej pochłonęła 12,2 milionów funtów, co dołożyło się do całkowitej sumy wynoszącej 644,2 milionów funtów, które wydano by rozwijać centrum doskonalenia silników.

Obiekt w Dagenham jest jednym z najbardziej zaawansowanych miejsc produkcji silników w Wielkiej Brytanii. Zbudowano w nim nowoczesną halę montażową, w której filtruje się powietrze, aby zminimalizować występowanie pyłków kurzu zawieszonych w powietrzu, które mogłyby wpłynąć na jakość złożonych technicznie jednostek. Takie rygory są konieczne do produkcji systemów common-rail, a także turbosprężarek. Centrum zostało otwarte w 2003 roku, zatrudniając dziś 2,350 inżynierów oraz operatorów. W tym roku zostanie tam wyprodukowanych 700 tysięcy silników. Zaplanowana produkcja jednostek wysokoprężnych o pojemności 1,4 l i 1,6 l w przyszłym roku ma pozwolić na uzyskanie wyniku miliona egzemplarzy.

Czytaj także:

"Ford oraz PSA kontynuują współpracę" (2005-10-06)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Ford Dagenham

Podobne wiadomości:

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Aktualności 2017-08-11

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w...

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Seat ogłosił konkurs na nową nazwę dla największego SUV-a w gamie. Wpłynęło ponad 10 tys. zgłoszeń, a jury wybrało kilka finałowych propozycji, z których zostanie wyłoniona nazwa modelu.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech