mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Trzech japońskich potentatów z rynku motoryzacyjnego założyło firmę EV C.A. Spirit Co. Nowy podmiot zajmie się pracami nad technologiami przeznaczonymi dla samochodów elektrycznych.

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians
Nowa spółka to kolejny krok po ogłoszeniu sojuszu biznesowego i kapitałowego pomiędzy japońskimi koncernami samochodowymi. Największy producent aut – Toyota – wykupiła 5 proc. udziałów Mazdy. W zamian za to Mazda otrzymała 0,25 proc. udziałów Toyoty.

Producenci utworzą spółkę joint venture z firmą Denso, która będzie produkować samochody w Stanach Zjednoczonych, a w międzyczasie będą pracować nad technologiami dla pojazdów elektrycznych. Większościowym udziałowcem (90 proc.) jest Toyota, a Mazda i Denso mają równy udział (po 5 proc.).

Siedziba nowej spółki znajduje się w mieście Nagoja, w środkowej części wyspy Honsiu. Toyota i Mazda zajmą się pracami nad designem przyszłego samochodu elektrycznego, a także produkcją i sprzedażą. Z kolei firma Denso będzie podmiotem wytwarzającym mniejsze podzespoły dla przyszłych samochodów.

Wspólne przedsięwzięcie nazywa się EV Common Architecture. Japończycy pracują nad nową generacją akumulatorów trakcyjnych, ale przy okazji powstaje zupełnie nowa platforma. Władze spółki przeznaczą tylko w tym roku ponad 10 mld dolarów na badania i rozwój.

W ramach spółki joint-venture w 2021 roku powstanie wspólna fabryka Mazdy i Toyoty. Wstępne plany zakładają produkcję na poziomie 300 tys. samochodów rocznie. Toyota planuje, że do 2050 roku wszystkie samochody tej marki nie będą emitować spalin do atmosfery.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota Mazda

Podobne wiadomości:

Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie

Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie

Aktualności 2018-02-09

Toyota Mirai z zasięgiem 1000 km

Toyota Mirai z zasięgiem 1000 km

Aktualności 2018-07-31

Komentuj:

~dariusz.d 2017-10-14

Wydaje mi się że ta współpraca może dać na prawdę bardzo ciekawe efekty. Jeśli chodzi o Toyotę to ich modele sa na wysokim poziomie. Pożyczałem niedawno jeden z nich w Panek i byłem bardzo zadowolony

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GT86 po tuningu TRD
Toyota GT86 po tuningu TRD
Inżynierowie Toyota Racing Development wzięli na warsztat i profesjonalnie stuningowali kolejne auto. Tym razem wybór padł na słynne, tylnonapędowe coupé GT86. Tak powstała wyjątkowa Toyota GT86 TRD Special Edition.