mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Toyota będzie monitorować kierowców

Toyota będzie monitorować kierowców

Już w przyszłym roku w pierwszych samochodach dostępna będzie technologia opracowana przez Toyotę, której zadaniem będzie utrzymywanie koncentracji kierowców na drodze przed autem.

Obraz z kamery umieszczonej na kole kierownicy śledzącej wzrok kierowcy, będzie na bieżąco analizował, czy oczy prowadzącego skierowane są do przodu. Jeśli na dłużej oderwie on wzrok od kierunku jazdy, wówczas zapali się lampka ostrzegawcza oraz właczony zostanie sygnał dźwiękowy. Jeśli mimo to kierowca nie będzie reagował w dalszym ciągu, wówczas uruchomione zostaną hamulce.

Na początku system ten będzie oferowany w hybrydowym modelu Lexus GS, który zadebiutuje w Japonii wiosną przyszłego roku. Następnie znajdzie się on w wyposażeniu innych modeli marki Lexus. Nie wiadomo, kiedy nowa technologia trafi na rynki zagraniczne oraz do samochodów marki Toyota.

Nowe urządzenie jest kolejnym pozwalającym uniknąć spowodowanie wypadku drogowego. Jak wynika z badań zmniejszona koncentracja jest jedną z głównych przyczyn kolizji drogowych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.