mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Toyota nabywa Isuzu

Toyota nabywa Isuzu

Toyota Motor Corp. nabędzie za łączną kwotę 352,4 miliona dolarów 100 mln akcji, czyli 5,9 procent udziałów, firmy Isuzu Motors Ltd., producenta dużych SUV-ów oraz pickupów.

Toyota nabywa Isuzu

Nabycie części akcji wiąże się z zacieśnieniem współpracy obu firm przy projektowaniu oraz produkcji jednostek silnikowych. Isuzu będzie odpowiedzialne za prace nad małymi silnikami wysokoprężnymi oraz technologią kontroli ich emisji zanieczyszczeń. Z kolei Toyota będzie przewodzić pracom nad jednostkami benzynowymi oraz pozostałymi silnikami wykorzystującymi inne źródła napędu.

Zakup ten jest kolejnym przykładem ekspansji Toyoty, która grupuje te firmy, z których wycofał się General Motors. GM, będący współwłaścicielem Isuzu od 1971 r., w kwietniu sprzedał ostatnie 7,9 procent akcji, jakie miał jeszcze w swoim posiadaniu. 90 mln akcji zostało wówczas przejęte przez trzy spółki - Mitsubishi Corp., Itochu Corp. oraz Mizuho Corporate Bank - za ok. 300 mln dolarów. Obecnie Toyota odkupiła akcje od dwóch pierwszych firm.

Rok temu, w październiku 2005, Toyota stała się właścicielem 8,7 procent akcji Fuji Heavy Industries, producenta aut marki Subaru. Akcje te za kwotę 315 mln USD zostały przejęte bezpośrednio od GM. Pierwszy krok współpracy obu firm będzie polegał na produkcji modelu Camry w amerykańskiej fabryce Subaru w Indianie.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Isuzu Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota Isuzu

Podobne wiadomości:

Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV

Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV

Aktualności 2017-06-19

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

~Pawel 2006-11-07

Panie konsolidacja rynku motoryzacyjnego tuż, tuż! Nie ma się co dziwić misja firmy Toyota to: "Ten samochód, który widzisz przed Tobą to jest Toyota!" - i to wszystko wyjaśnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.