mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Toyota przejmuje Subaru

Toyota przejmuje Subaru

Koncern Toyota zgodził się na zakup od General Motors 8,7% udziałów w firmie Fuji Heavy Industries, wytwarzającej samochody marki Subaru.

Umowa pomiędzy Toyotą a GM spowoduje, iż największy japoński koncern samochodowy będzie jednocześnie największym akcjonariuszem u wytwórcy Subaru. Pozostałe 11,4% udziałów w firmie FHI GM sprzeda na rynku.

Mitsuo Kinoshita, wiceprezes koncernu Toyota, oraz Kyoji Takenaka, prezes Fuji Heavy, zapowiedzieli szybkie osiągnięcie kompromisu co do przyszłości i współpracy obu firm. Toyota obecnie posiada również udziały w innych japońskich koncernach motoryzacyjnych - Daihatsu oraz Hino.

Od momentu nabycia 20,09% udziałów w FHI przez GM w 2000 roku, obie firmy współpracowały przy kilku projektach dotyczących nowych samochodów, zaawansowanych technologii, a także przy prowadziły na niektórych rynkach wspólną politykę sprzedażową oraz zakupową.

Mimo sprzedaży akcji w FHI wspólna produkcja modelu Saab 9-2 na bazie Subaru Imprezy będzie kontynuowana. Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka powstałego na bazie Subaru Forestera Chevroleta, który sprzedawany jest m.in. w Tajlandii oraz Indiach. Z pewnością zaprzestane zostaną wspólne prace nad crossoverem marki Saab.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.