mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Transport będzie droższy

Transport będzie droższy

Powstaje projekt nowej opłaty dla firm spedycyjnych. Od 2011 r. mają one płacić za zanieczyszczanie środowiska i hałas wywoływany przez ciężarówki - podaje Rzeczpospolita.

Transport będzie droższy
4 – 5 eurocentów za kilometr może dodatkowo kosztować po 2011 r. przejazd ciężarówką po europejskich drogach. Bruksela pracuje nad pomysłem dodatkowej opłaty dla pojazdów powyżej 3,5 t, związanej z zanieczyszczaniem środowiska, hałasem oraz zatorami tworzącym się na drodze.

– Chodzi o to, aby za zanieczyszczenia środowiska płacił zanieczyszczający, a nie podatnik – tłumaczy Antonio Tajani, unijny komisarz ds. transportu. W Unii 73 proc. towarów przewożonych jest ciężarówkami. Jak wyliczają eksperci Komisji Europejskiej, odpowiadają one za 90 proc. tzw. kosztów środowiskowych w sektorze transportu. A te szacowane są rocznie na 100 mld euro.

– Oczywistym jest, że koszty poniesie finalny odbiorca towarów – mówi Tadeusz Wilk, dyrektor Departamentu Transportu w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. – Przewoźnik w cenie usługi musi zawrzeć wszelkie koszty. Tymczasem już dzisiaj eksperci wyliczają, że w cenie towaru koszty transportu to średnio ok. 10 proc.Wtórują mu przedstawiciele branży: – To bardzo zły pomysł w sytuacji, gdy przewoźnicy drogowi już obciążeni są kilkudziesięcioma różnymi opłatami – mówi Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig Szczecin i wiceprezes Polskiej Izby Spedycji i Logistyki. – W tym roku mieliśmy już w Polsce kilka bankructw firm z branży. Kolejne opłaty, zwłaszcza przy tak wysokich cenach paliw, na pewno nie pomogą – uważa.

Tadeusz Wilk nie kryje swoich wątpliwości: – Przecież to ledwie 10 proc. wszystkich pojazdów poruszających się po Europie. Czy inni nie szkodzą środowisku? Niestety, jest taka tendencja w Unii, by wszelkie koszty przerzucać na przewoźników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kraje członkowskie mogą pobierać opłaty za przejazdy związane jedynie ze zużyciem nawierzchni dróg. Stąd właśnie pomysł umożliwienia (nie byłoby to obligatoryjne) wprowadzania dodatkowych opłat. Byłyby one zróżnicowane m.in. ze względu na normę Euro, jaką spełnia dany silnik, czy hałas, jaki emituje pojazd.

Jak pisze Rzeczpospolita, Bruksela przygotowała specjalne formuły matematyczne do wyliczania kosztów, ale też i gotowe tabele z opłatami. Wybór metody pozostawiono państwom. Eksperci PricewaterhouseCoopers wyliczają, że średnia opłata za przejazd 1 km sięgałaby 4 – 5 eurocentów w przypadku auta spełniającego normę Euro 4 i ważącego 40 ton. Ale już przy Euro O ta opłata rośnie do 16 eurocentów. Ogromne różnice są przy przejazdach w godzinach szczytu (do 65 eurocentów za km), poza nimi (20 eurocentów) i gdy droga jest pusta (nawet 0 eurocentów).

Pobór opłat miałby się odbywać wyłącznie w sposób elektroniczny, tak jak dzisiaj ciężarówki płacą za przejazdy np. w Niemczech, Austrii, Czechach, a wkrótce ruszy we Francji, na Węgrzech, Słowacji i w Słowenii. Koszty wprowadzenia systemu ponosić będzie każde państwo oddzielnie. Wpływy mają być przeznaczane wyłącznie na działania związane z ograniczaniem wpływu transportu na środowisko. Przepisy mogą wejść w życie od 2011 r., gdy zatwierdzi je Parlament Europejski oraz rządy państw UE. Ich wprowadzenie nie będzie obligatoryjne.
Tematy w artykule: transport ciężarowe

Podobne wiadomości:

Mazda rozpoczyna transport aut Koleją...

auto motor i sport 0000-00-00

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Komentuj:

~roman 2008-08-07

Guciu nie zapomnij o reszcie użytkowników dróg.Ich zesłać na roery a pieszych aby nie niszczyli chodniki na hulajnogi.

~marek 2008-08-05

No cóż, drogi Guciu, nie masz pojęcia o czym piszesz.

~Gucio 2008-08-05

A ja jestem za. Powinno się przenieść cały ten transport na tory i byłoby to z pożytkiem dla środowiska i dróg...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.