mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Transport jedzie na południe

Transport jedzie na południe

Niejasne przepisy o VAT utrudniają działalność transportową w naszym kraju. Polskie przedsiębiorstwa spedycyjne przenoszą siedziby na Cypr i do Czech.

Transport jedzie na południe
Jak podaje dzisiejsza Rzeczpospolita - z powodu nieprzyjaznych dla spedytorów przepisów o VAT polskie firmy coraz częściej przenoszą się do Czech i na Cypr. Zarejestrowana, np. na Cyprze firma oferująca przewóz towaru z Niemiec do Polski nie dolicza VAT, natomiast za taki sam transport, ale organizowany przez firmę z siedzibą w Polsce, nabywca będzie musiał zapłacić 22 procent VAT.

Problem polega na nie jasnych przepisach dotyczących naliczania należnego podatku.
Znowelizowana 1 stycznia br. ustawa o VAT, której zmodyfikowany art. 83 mówi, iż stawka 0 procent VAT obowiązuje w transporcie międzynarodowym dla podmiotów wykonujących głównie przewozy międzynarodowe. Nowelizacja polegała na dodaniu słowa „głównie”. Ustawodawca nie powiedział, jakie jest kryterium oceny, a spedytor wybierający przewoźnika najpierw będzie musiał się dowiedzieć, jakim transportem zajmuje się przewoźnik i czy płaci VAT 0 czy 22 procent. Pytanie nie jest błahe, bo również od 1 stycznia nie jest możliwe odliczanie VAT od tzw. pustych faktur, które były wystawiane, gdy VAT został nieprawidłowo naliczony.

Spedytorzy twierdzą, że w gąszczu przepisów gubią się nawet urzędnicy, bo co urząd skarbowy to inna interpretacja prawa podatkowego. Na dodatek definicja transportu międzynarodowego w polskim prawie nie przewiduje przewozów z pominięciem Polski (np. ze Szwajcarii na Ukrainę). W takim przypadku VAT również wynosi 22 procent, co zniechęca do korzystania z usług polskich firm spedycyjnych – pisze Rzeczpospolita.
Tematy w artykule: transport

Podobne wiadomości:

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Komentuj:

~wld 2008-05-22

kaczor (tusk) oddluza szpitale, wiec czyims kosztem trzeba napchac panstwowa kabze. tym razem padlo na transport. z najlepszego przewoznika znowu bedziemy miernota, bo cymbaly nie umieja pielegnowac tego co polski przedsiebiorca i pracownik wypracowal. niech doloza jeszcze do akcyzy na ON i mozemy sie pakowac.

~morg 2008-05-20

1 stycznia, gdy wprowadzono nowelizację rządziła już Platforma Obywatelska, a rządem kierował Słońce Peru, czyż nie? no to się wykazali z tym ułatwianiem życia przedsiębiorcom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.