mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Transport odrabia straty

Transport odrabia straty

Przewóz towarów w europejskim transporcie stale rośnie. W II kwartale roku liczba ładunków do Polski zamieszczonych na giełdzie Teleroute wzrosła dwukrotnie w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku. Nieznacznie spadła natomiast liczba ładunków do przewiezienia z Polski do innych krajów europejskich, ale i tak drugi kwartał był o ponad połowę lepszy niż w 2009 r.

Transport odrabia straty
Od początku 2010 r. liczba ładunków do Polski na giełdzie Teleroute systematycznie rosła, a w II kwartale 2010 r. była o 100 proc. większa niż w trzech pierwszych miesiącach roku. Całkowity wolumen ładunków zamieszczonych na giełdzie był niemal dwukrotnie większy niż kwartał wcześniej i 2,5-krotnie większy niż w II kwartale zeszłego roku. Zapotrzebowanie na przewóz towarów do Polski systematycznie rośnie. W zależności od regionu, liczba zamieszczonych ładunków w analizowanym okresie, była wyższa nawet o 163 proc. w porównaniu do I kwartału, i nawet o 330 proc. wyższa niż w II kwartale 2009 r.

Dodatkowym potwierdzeniem ożywienia w branży jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników. Według raportu „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2010”, przygotowanego przez serwis rekrutacyjny Pracuj.pl, w tym okresie ukazało się o 16 proc. ofert więcej niż w I kwartale, a pracodawcy najczęściej poszukiwali kierowców z uprawnieniami w ruchu międzynarodowym oraz spedytorów i magazynierów.

Największy wzrost, w liczbie ładunków eksportowanych do Polski w ciągu ostatnich trzech miesięcy względem I kwartału 2010 r., miał miejsce w Wielkiej Brytanii - liczba ładunków wzrosła o ponad 160 proc. Mimo przedostatniej pozycji pod względem liczebności ofert, dynamika ich przyrostu jest imponująca. Na podium znalazły się również: kraje Europy Centralnej (ze wzrostem o 145 proc.) oraz Półwysep Iberyjski (ze wzrostem o ponad 100 proc.). Najmniejszy przyrost liczby ładunków do Polski odnotowano w przypadku krajów Europy Wschodniej (o 12 proc.).

Zdecydowanie najwięcej ładunków jest wysyłanych z Polski do: Niemiec, Austrii i Szwajcarii, Francji oraz Europy Wschodniej. Na czwarte miejsce w zestawieniu awansowały kraje Beneluksu, wyprzedzając tym samym Europę Środkowo-Wschodnią. Mimo 10 proc. spadku całkowitej liczby ładunków eksportowanych z Polski, na niektórych kierunkach odnotowano znaczące wzrosty. Zapotrzebowanie na przewóz towarów do krajów Europy Wschodniej wzrósł w II kwartale 2010 r. o połowę względem pierwszych trzech miesięcy roku, natomiast w przypadku krajów Beneluksu liczba ładunków była wyższa o niemal 1/3. Liczba ładunków eksportowanych z naszego kraju w II kwartale 2010 r. jest o ponad połowę wyższa niż w II kwartale ubiegłego roku. W tym okresie najbardziej wzrósł wywóz towarów do krajów Beneluksu (o 319 proc.), Krajów Półwyspu Iberyjskiego (o 110 proc.) oraz Francji (o 95 proc.). W analizowanym okresie odnotowano spadek eksportu tylko do Wielkiej Brytanii i Skandynawii.

- Trendy widoczne na Teleroute potwierdzają dane GUS, z których wynika, że wolumen ładunków przewiezionych transportem samochodowym od stycznia do maja br. był o 10,5 proc. większy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pierwsza połowa roku pokazała, że branża TSL zaczyna powoli odrabiać kryzysowe starty, jednak nie można zapominać, że, tak jak wiele innych sektorów, jest podatna na zmiany sezonowe - mówi Mariusz Odkała, dyrektor zarządzający Teleroute na region Europy Centralnej i Wschodniej.

Podobne wiadomości:

Ciągnik siodłowy o superniskim podwoziu

Ciągnik siodłowy o superniskim podwoziu

Ciężarówki i Autobusy 2015-04-21

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.