mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Transport znów na plusie

Transport znów na plusie

Początek roku to powolna odwilż dla zmrożonej kryzysem branży transportowej. Rośnie wywóz towarów na Litwę i do Turcji, coraz więcej sprowadzamy z Korei i Ameryki Płd. Mimo to  przedstawiciele firm logistycznych ostrożnie zaczynają mówić o oznakach poprawy. Branża transportowa pierwsza odczuła spowolnienie gospodarcze i pierwsza zauważa sygnały odwrócenia tego trendu.

Transport znów na plusie
Barometr gospodarki, jakim są ekspresowe przewozy, zaczyna delikatnie drgać w pozytywną stronę – mówi Rafał Dziura, dyrektor w TNT Polska. – Koniec kwartału wskazuje na ustabilizowanie popytu. Wydaje się, że rynek osiągnął punkt wsparcia. Choć trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy wynik pojedynczego tygodnia może być zapowiedzią schyłku kryzysu, wydaje się, że branża najgorsze ma już za sobą – podsumowuje.

Jak mówi Piotr Iwaniuk, prezes DHL Global Forwarding Polska, nieznaczne ożywienie wśród firm sprowadzających towary do i z Polski można było zobaczyć już w lutym. Największe wzrosty są widoczne w segmencie kontenerów przewożonych drogą morską – w niektórych firmach nawet o 40 – 60 proc. w skali roku a także wywozu towarów z polski drogą lotniczą - 5,4 proc.  Ale w lutym w porównaniu ze styczniem o 27 proc. wzrósł w DPD również eksport towarów z Polski transportem drogowym. Głównie do krajów nadbałtyckich, przede wszystkim na Litwę. – Ostatnio zwiększył się także przywóz do Polski towarów z Dalekiego Wschodu, głównie z Korei i Malezji – mówi Rafał Nawłoka. W związku ze wzrostem wartości dolara coraz więcej towarów w ostatnim czasie trafia też do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Z kolei w imporcie rośnie ruch z Chin i z Ameryki Południowej.

Sporym zainteresowaniem od początku roku cieszy się wśród naszych przedsiębiorców kierunek turecki. Dlatego firma Schenker zdecydowała się na otwarcie nowej linii drobnicowej z Polski do tego kraju. – To odpowiedź na sygnały, które dostawaliśmy z rynku. Polscy przedsiębiorcy poszukują nowych rynków zbytu w Turcji, zwłaszcza w rejonie Stambułu – wyjaśnia Jacek Pradel z Schenkera.
Tematy w artykule: transport

Podobne wiadomości:

Bezprawny podatek od paliw. W Hiszpanii

Bezprawny podatek od paliw. W Hiszpanii

Aktualności 2014-05-12

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross