mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Transportowcy przeciwko ograniczeniom we Wrocławiu.

Transportowcy przeciwko ograniczeniom we Wrocławiu.

W związku z ograniczeniami dla samochodów ciężarowych wprowadzonymi przez władze Wrocławia, Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, Bolesław Milewski, wystosował do Wojewody Dolnośląskiego, Aleksandra Skorupy, list otwarty. Zacytujemy go w całości.

Transportowcy przeciwko ograniczeniom we Wrocławiu.
Od dnia 7 marca br. we Wrocławiu wprowadzono radykalne ograniczenie możliwości ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 18 t. W tym mieście swoje siedziby i bazy eksploatacyjne posiada szereg przedsiębiorstw wykonujących transport drogowy rzeczy lub przewozy na potrzeby własne. Ponadto na jego terenie mieści się wiele przedsiębiorstw, do których dostarczane są codziennie towary. Możliwość wjazdu i wyjazdu przez zaledwie 9 godzin dziennie w sposób drastyczny dezorganizuje pracę przedsiębiorców i generuje dodatkowe koszty, które wstępnie możemy oszacować na ponad miliard złotych rocznie. Sytuację potęguje fakt, iż w okolicach Wrocławia brak jest parkingów przygotowanych do oczekiwania na wjazd kilku tysięcy pojazdów dziennie, na co nakłada się dodatkowo wymóg dostosowania się przewoźników do wymagań rozporządzenia 561/2006, regulującego czas jazdy, wymagane przerwy i okresy wypoczynku kierowców.
 
Ta sytuacja budzi duże niezadowolenie i napięcie społeczne w środowisku gospodarczym przedsiębiorców wykorzystujących pojazdy lub zespoły pojazdów o dmc przekraczającej 18 t do przewozu towarów. Dlatego też ze względu na fakt, iż na podstawie przepisu art. 10 ust. 4 pkt 4 Prawa o ruchu drogowym wojewoda pełni funkcje organu sprawującego nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach publicznych położonych we Wrocławiu, a także fakt, iż na mocy przepisów art. 3 ust. pkt 1 i 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie jest Pan przedstawicielem Rady Ministrów w Województwie Dolnośląskim i wykonuje Pan nadzór nad działalnością samorządu terytorialnego, zwracamy się z uprzejmą prośbą o spotkanie z przedstawicielami naszego Związku.
 
Sugerujemy, iż byłoby niezwykle pożądane, aby ze strony administracji publicznej w spotkaniu tym wzięli dodatkowo udział przedstawiciele Prezydenta Miasta Wrocławia, Okręgowej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.
Dla naszych przedsiębiorców sprawa jest wyjątkowej wagi. Decyzja miasta Wrocławia wywołała bardzo radykalne nastroje nie tylko wśród przewoźników, ale także wśród kierowców, gdyż to właśnie oni będą spędzali w kabinach pojazdów po kilka godzin dziennie na poboczach dróg dojazdowych do Wrocławia niezależnie od panujących w danym dniu warunków klimatycznych. Nie można traktować tych ludzi jak niewolnik XXI wieku.  Pragniemy także zwrócić uwagę, że nastąpi w związku z tą sytuacją niechybny wzrost cen za transport.
 
Dlatego też mając na uwadze zbliżający się dość gorący okres polityczny (tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu), aby uniknąć możliwych prób wykorzystania tego potencjalnego konfliktu społecznego do prowadzenia wcześniejszych kampanii wyborczych, niezbędne jest jak najszybsze podjęcie rozmów mających na celu pozytywnego rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Podobne wiadomości:

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza ecodrivingu

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.