mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Trójkołowe Toyoty zrewolucjonizują ruch miejski w Grenoble

Trójkołowe Toyoty zrewolucjonizują ruch miejski w Grenoble

Francuskie Grenoble będzie jednym z pierwszych państw na świecie, które stworzy nowatorski program transportu miejskiego oparty na futurystycznych pojazdach miejskich, w tym na trójkołowej Toyocie i-Road.

Trójkołowe Toyoty zrewolucjonizują ruch miejski w Grenoble
Grenoble będzie pierwszym przykładem prawdziwej rewolucji w systemie transportu miejskiego na taką skalę. Ten nowatorski program ruszy w październiku br., kiedy na ulice miasta i okolic wyjadą futurystyczne Toyoty i-Road udostępnione mieszkańcom w ramach zasad car-sharingu. Program ten będzie testowany we Francji przez 3 lata.

W ramach programu nastąpi integracja systemu car-sharingu z dotychczasową siecią komunikacji miejskiej. Główną ideą programu było opracowanie kompleksowego systemu, w ramach którego pojazdy elektryczne będą pełniły równorzędną rolę do pociągu, autobusu, czy tramwaju, a każdy z tych środków transportu będzie się wzajemnie uzupełniał. Dzięki tej koncepcji powstanie system, który pozwoli mieszkańcom Grenoble i okolic skrócić czas dojazdu do pracy o ok. 30%.

Wyobraźmy sobie następujący scenariusz typowego poranka w Grenoble: mieszkaniec przedmieść wyrusza o godz. 07:25 do pracy w mieście. Jak zwykle wsiada do tramwaju, którym podróżuje przez 20 min. Następnie ok. 5 minut czeka na przystanku na autobus. Po 10 minutach jazdy autobusem dojeżdża w okolice biura, do którego dojście zajmuje mu kolejnych 5 minut. Jest 08:05.Od października, kiedy ruszy nowy system transportu miejskiego, podróż ta będzie wyglądała następująco: podczas jazdy tramwajem użytkownik za pomocą aplikacji na smartfonie rezerwuje i opłaca wynajem miejskiej Toyoty i-ROAD, czekającej na niego w stacji ładowania pojazdów, zlokalizowanej przy przystanku docelowym. Tu, również za pomocą smartfona, pobiera i-Roada, aby w 6 minut przejechać nim do kolejnej stacji, zlokalizowanej 2 minuty od biura. Do pracy wchodzi zrelaksowany i spokojny o 7:53.

Kluczem do sukcesu nowego programu z Grenoble jest partnerstwo wielu instytucji i władz miasta, oraz świadomy wybór niecodziennego pojazdu miejskiego wykorzystywanego w sieci car-sharingu.

Toyota i-Road to niewielki, dwuosobowy pojazd elektryczny, przypominający w pełni zabudowany motocykl. Łączy tym samym zalety samochodów i motocykli. Jest wąski i zwrotny jak jednoślad, ale zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i izolację od deszczu, spalin i hałasu, pozwalając cieszyć się spokojną rozmową lub muzyką. Co szczególnie istotne, na jednym miejscu parkingowym mieszczą się cztery i-Roady.

Pojazd ważący 300 kg napędzają dwa silniki elektryczne o mocy 2kW, które dzięki energii zgromadzonej w bateriach litowo-jonowych zapewniają zasięg 50 km. i-Road osiąga maksymalną prędkość 45 km/h. Dodatkowo, nowatorski system Active Lean pozwala kierowcy w łatwy sposób kontrolować wychylenie pojazdu i gwarantuje stabilną jazdę.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota drogi miejskie Toyota i-Road

Podobne wiadomości:

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Aktualności 2017-03-13

Toyota Auris Selection w polskich salonach - ceny

Toyota Auris Selection w polskich salonach -...

Aktualności 2017-05-03

Komentuj:

~krewki22 2014-07-04

Ciekawe kiedy u nas pojawią sie takie pojazdy bo podobają mi się, na chwilę obecną najtansza i najekonomiczniejsza toyota jest aygo ;-)

~florka 2014-07-03

aż miło patrzeć jak Toyota się rozwija :) sama jeżdżę Toyką i jestem bardzo zadowolona. to przecież japończyki, więc mają gwarancje jakości, a do tego są w rozsądnych cenach. a wy jakie macie doświadczenia z tymi autami?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy
Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy
Aktualna generacja Fiata Pandy jest produkowana od 2012 roku. Od tamtego czasu jest nie tylko niekwestionowanym liderem sprzedaży we Włoszech, a przy okazji najlepiej sprzedającym się samochodem w swoim segmencie od 2016 roku.