mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tu musisz zapłacić za przejazd

Tu musisz zapłacić za przejazd

W Europie królują dwie metody opłat za korzystanie z dróg szybkiego ruchu oraz autostrad. W zależności od kraju, kierowcy mają możliwość płacenia za pokonany dystans trasy na specjalnych punktach poboru opłat, albo zobligowani są do uiszczenia opłaty czasowej, np. w postaci winiet. Jakie są aktualne stawki? Ile wynoszą kary? A gdzie dodatkowo zapłacimy za przejazd tunelem? Warto to wiedzieć przed wyjazdem na zagraniczny urlop.

Tu musisz zapłacić za przejazd
Kilka dni temu na łamach Mojeauto.pl informowaliśmy, w których krajach Starego Kontynetu - podobnie jak w Polsce - obowiązuje jazda na światłach dziennych przez cały rok, a także gdzie obligatoryjna jest kamizelka odblaskowa (CZYTAJ>>>). Tym razem skupimy się na opłatach drogowych.

Trzynaście państw europejskich stosuje się do systemu poboru opłat za przejechany odcinek trasy. Są to kolejno: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Macedonia, Norwegia, Portugalia, Serbia, Turcja, Włochy oraz oczywiście Polska. W tych krajach opłaty od podróżujących pobierane są na bramkach, tzw. PPO (Punkt Poboru Opłat) przed wjazdem lub po zjeździe z objętej systemem fiskalnym drogi. Inną metodą ściągania należności z kierowców może zarządzać system elektroniczny (np. w Polsce jest to viaTOLL), który sczytuje dane z transpondera umieszczonego w pojeździe.

W obu tych przypadkach opłaty pobierane są według ustalonego cennika z podziałem na kategorie samochodów. Zasada jest generalnie wszędzie taka sama. Im więcej osi ma pojazd, tym większe są koszty przejazdu na konkretnym odcinku.

Drugim sposobem opłacania są wspomniane winiety. Takie systemy obowiązują na drogach ośmiu krajów: Austrii, Bułgarii, Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii oraz Węgier. Winiety mają charakter czasowy, co oznacza, że możemy je wykupić na krótszy bądź dłuższy okres ważności. Dla przykładu: 7-dniowa winieta w Rumunii dla samochodów do 3,5 t. to koszt około 13 zł; w Słowenii dla odróżnienia, za naklejkę ważną przez tydzień już ponad 50 zł. Jeśli natomiast zamierzamy skorzystać z dróg szybkiego ruchu oraz autostrad w Szwajcarii musimy pamiętać, że dostępne są tam tylko i wyłącznie winiety na cały rok w kwocie 33 Euro, czyli około 140 zł. Mało tego, w kraju znanego z produkcji drogich zegarków i scyzoryków dodatkowo płatne są niektóre przejazdy przez tunele czy nawet mosty. Podobnie jest również w Austrii.

Wykupienie winiety nie jest dobrowolne lecz obowiązkowe. Historie o rzekomych udanych próbach pokonania dróg płatnych bez odpowiedniego zezwolenia, lepiej nie traktować poważnie. Tym bardziej, że większość traktów ma doskonale rozbudowany system monitoringu, który bez problemu jest w stanie zarejestrować nawet u szybko poruszającego się samochodu, brak naklejonej na szybie "przepustki". Dość powiedzieć, że konsekwencje takiego działania potrafią być bardzo dotkliwe przede wszystkim dla portfela. Za przykład może posłużyć tutaj Słowenia, w której brak winiety oznacza mandat w wysokości nawet do 800 Euro. Lub 150 Euro jeśli zdecydujemy się zapłacić na miejscu. Z kolei na Słowacji kara naliczana jest jako potrójna wartość ceny winiety, jednak nie więcej niż 500 Euro. W Austrii są dwie opcje: zakup winiety za 120 Euro, czyli znacznie powyżej ceny winiety rocznej lub też mandat karny w wysokości minimum 300 Euro.

Więcej informacji o stawkach winiet w pozostałych krajach, prezentujemy w tabeli poniżej.

KRAJ:
OPŁATY (dla pojazdów o dmc do 3,5 t):
MANDAT:
Austria
8,30 EUR (10 dni)  24,20 EUR (2 mies.)  80,60 EUR (2 lata)
winieta - 120 EUR lub
mandat 300 EUR
Bułgaria
20 PLN (7 dni)        52 PLN (1 mies.)        147 PLN (1 rok)
od około 200 PLN
Czechy
52 PLN (10 dni)      78 PLN (1 mies.)        260 PLN (1 rok)
od 860 PLN 
Rumunia
13 PLN (7 dni)        30 PLN (1 mies.)        120 PLN (1rok)
                                 56 PLN (3 mies.)      
od 260 PLN
Słowacja
10 EUR (10 dni)     14 EUR (1 mies.)        50 EUR (1 rok)    
do 500 EUR
Słowenia
15 EUR (7 dni)        30 EUR (1 mies.)       95 EUR (1 rok)
od 300 do 800 EUR;
150 EUR na miejscu
Szwajcaria
     ------                         ------                   33 EUR (1 rok)
koszt winiety + 165 EUR
Węgry
43 PLN (10 dni)      69 PLN (1 mies.)       618 PLN (1rok)
od około 240 PLN

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

e-Wycieraczki_pl 2013-07-02

Bramki to cała machina na naszych jakże niewielkich odcinkach autostrad. Może i racja odnośnie tego,że każdy kto dużo podróżuje zapłaciłby te 200zł na rok i miał spokój,jednak przy bramkach zapłaci po prostu więcej,w tym tkwi cały sens.

~Marek 2013-06-28

Ta notatka to debilizm, Jaki urlop? Jak iViatol? Jakie winietki? jakie 3,5 tony? Zero informacji, Autor jest beznadziejny

~ja72 2013-06-26

na Viatol nie trzeba zakładać radarów, bo system sam wie że to ty (kupujac urzadzenie z numerem) jechałeś na takim to odcinku więcej niż można - i chyba o to w tym chodziło - wkrótce wprowadzą to dla wszystkich kierowców - dobrze to jednak ktoś wymyślił... skurczybyki... a tak byłyby winiety rozsądnie skalkulowane i byłby spokój..

~olek 2013-06-22

masz niestety racje gary, smutne to ale prawdziwe

~gary do bandit 2013-06-21

Ale jak są winiety to nie za bardzo jest gdzie zarobić na boku. System ViaTool kosztował majątek i ktoś na tym zarobił. A winietke to zrobi drukarnia i kto z kolegów poza tym zarobi? Dobro kraju nikogo nie interesuje. A jest jeszcze jeden plus viatool - na bramownicach można zakładać radary odcinkowe iiiiii kolejna kaska leci. Ten system jest do skubania kierowców, a nie poprawy ich bezpieczeństwa, rozwoju dróg itd. Pamiętaj że całe zycie Ciebie okradają, a Ty staraj sie nie dawać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.