mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Turbo na świecie

Turbo na świecie

Wegług firmy Honeywell Turbo Technologies, na całym świecie bardzo prężnie rozwija się rynek silników wspomaganych turbosprężarkami.

W samych tylko trzech końcowych miesiącach 2004 roku, około 51% europejskiego rynku stanowiły samochody wyposażone w jednostki diesla, a udział w tym silników z turbem jest tak duży, że do końca tego roku można spodziewać się, iż 100% sprzedawanych diesli będzie miało sprężarkę.

Nieco wolniej rozwija się natomiast na razie udział turbo w segmencie benzynówek. Jednym z elementów decydujących o wzroście liczby silników z turbo, jest właśnie wzrost liczby benzynowych jednostek weń wyposażanych.

Szacuje się, że obecnie jest to około 6%, ale już w przeciągu kilku lat producenci - dążąc do poprawy wydajności - zwiększą ten udział do 15-20%.

Według HTT wszystkie firmy motoryzacyjne pracują nad takimi rozwiązaniami, co jest również konieczne w świetle wymagań nowych norm Unii Europejckiej dotyczących czystość spalin i emisji CO2, które mają zostać wprowadone w 2012 roku.

Przykładem na to może być technologia GDI opracowana i wprowadzona do powszechnego użytku przez Mitsubishi. Nowa generacja silników tego typu ma zapewnić połączenie lepszych osiągów z większą możliwością kontroli procesu pracy: począwszy od tworzenia się mieszanki i zasilania gazami z turbosprężarki, poprzez spalanie w komorze, po sterowanie wydalaniem gazów i zasilaniem turbiny.

HTT przewiduje również, że rozwój będzie dwutorowy: z jednej strony poprzez większą wydajność możliwe będzie zmniejszanie wymiarów jednostek, a z drugiej, szybko powinny rozwijać się oprace nad 2- i więcej litrowymi, silnymi motorami. Wszystko to dzięki wcześniejszym osiągnięciom technologicznym na polu sportów motorowych oraz doświadczeniom przy pracy nad dieslami.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross