mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Turbo napęd FIAT-GM

Turbo napęd FIAT-GM

Inwestycja związana z uruchomieniem silnika Turbo Diesel 1.3 SDE pochłonęła blisko 370 mln euro i dała pracę ponad 1300 osobom zatrudnionym obecnie w bielskim zakładzie. Duży popyt na silniki 1.3 SDE sprawia, że zakład znacznie szybciej niż to przewidywano osiągnie pełne moce produkcyjne, wyprzedzając tym samym zakładane plany na lata następne.

Turbo napęd FIAT-GM

Firma FIAT - GM Powertrain Polska zlokalizowana na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bielsku-Białej jest obecnie największym pracodawcą i zakładem produkcyjnym na Podbeskidziu. Zakład posiada duże doświadczenie w produkcji silników i skrzyń biegów. Przypomnijmy, to już 130 lat tradycji: począwszy od zakładu K.Ochsnera (1872) poprzez Wytwórnię Sprzętu Mechanicznego (1948), Fabrykę Samochodów Małolitrażowych (1972) oraz Fiat Auto Poland (1992), z początkiem grudnia 2000 roku, w wyniku sojuszu przemysłowego Fiata i General Motors utworzono spółkę FIAT-GM Powertrain Polska.

Najnowszym - o kluczowym znaczeniu - produktem wytwarzanym w zakładzie jest innowacyjny silnik Turbo Diesel 1.3 SDE, który otwiera nowy rozdział w fascynującej historii rozwoju technologii silników wysokoprężnych. Nowa, 16-zawarowa o zredukowanych wymiarach jednostka napędowa zapewnia cichą i przyjemną pracę oraz niski poziom drgań, jak również odznacza się doskonałymi parametrami technicznymi i zaawansowanym systemem wtrysku paliwa Multijet. Zastosowane w silniku wyszukane technologie mają wpływ na obniżenie poziomu zużycia paliwa i uzyskanie dobrych osiągów z równoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego (silnik już teraz spełnia wymagania emisji spalin EURO 4).

Posiadanie certyfikatów z zakresu: jakości ISO TS 16949, ochrony środowiska ISO 14001 oraz bezpieczeństwa PN-N 18001, oznacza, że przedsiębiorstwo wytwarza produkty o wysokiej jakości, spełniające oczekiwania klienta jak też zabiega o to aby prowadzona działalność miała możliwie minimalny negatywny wpływ na środowisko naturalne.

W 2003 roku przyjęto do pracy ponad 400 nowych pracowników. W miarę dochodzenia do pełnej zdolności produkcyjnej, która wynosić będzie ponad 550 tysięcy sztuk rocznie przewidywany jest ewentualny dalszy wzrost zatrudnienia. Zakład ma 105 dostawców krajowych i zagranicznych, z czego 24 - to dostawcy z Polski (23%). Nowy silnik w głównej mierze zaspakaja potrzeby eksportowe i jest montowany w samochodach produkowanych przez Fiata i General Motors (Fiat, Lancia, Opel, Suzuki). 

FIAT-GM Powertrain Polska jest członkiem Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu. Aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej i odgrywa znaczącą rolę ekonomiczną w regionie, czego odzwierciedleniem było przyznanie spółce przez samorządowe władze miasta Bielska-Białej tytułu "Dobrodzieja Kultury 2002" oraz "Firma Roku 2001". Ponadto, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przyznał firmie nagrodę i tytuł "Poland's Outstanding Business Partner of the Year 2002", a Minister Ochrony Środowiska przyznał nagrodę "Panteon Polskiej Ekologii". Ostatnimi przyznanymi firmie wyróżnieniami były:  "Ten, który zmienia polski przemysł" (2003), "Pracodawca - organizator bezpiecznej pracy" (2004) oraz "Przyjaciel Europy" (2004).

Dodajmy, że w roku 2004 spółka została wybrana przez Kapitułę Nagrody Gospodarczej do grona Nominowanych VII Edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii "Inwestycja Zagraniczna w Polsce" i ostatecznie została Laureatem tej nagrody. Również w rankingach Listy 500 "Rzeczpospolitej" i "Polityki" dotyczących największych przedsiębiorstw w Polsce, zakład plasuje się wśród czołowych miejsc w różnych kategoriach.

Ostatnim prestiżowym wyróżnieniem było przyznanie produkowanemu w zakładzie silnikowi turbo diesel 1.3 SDE zaszczytnego tytułu "Silnik Roku 2005" w kategorii 1 do 1,4 litra. Komisja konkursowa "International Engine of the Year", w skład której wchodzi 56 najbardziej autorytatywnych dziennikarzy sektora motoryzacyjnego z 26 krajów z całego świata, oceniła każdy z produkowanych silników zamontowanych w samochodach, znajdujących się w sprzedaży w więcej niż w jednym kraju. Lista obejmowała prawie 60 nowych silników, wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 


Podobne wiadomości:

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Aktualności 2017-08-30

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

Komentuj:

~Opel-men 2008-10-31

Rzeczywiście nie spodziewałem się że diesel może tak pracować i być dynamiczny. Tak dalej doskonalccie - powodzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando