mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tylko dwie gwiazdki Jeepa Compass

Tylko dwie gwiazdki Jeepa Compass

Najnowsze modele zdążyły już nas przyzwyczaić do wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jaki oferują, a który jest potwierdzony pięcioma, czasami tylko czteroma gwiazdkami w testach zderzeniowych Euro NCAP. Tymczasem, w dopiero co opublikowanych wynikach, Jeep Compass uzyskał zaledwie dwie gwiazdki...

Tylko dwie gwiazdki Jeepa Compass
Czy to znaczy, że bezpieczeństwo w tym kompaktowym SUV-ie jest aż na tak niskim poziomie? Z pewnością do najwyższych ono nie należy, ale na tak niską łączną ocenę spory wpływ miały zmienione od tego roku zasady oceniania. Bardziej rygorystyczne - dodajmy. Aby uzyskać maksymalną ocenę pięciu gwiazdek, przetestowany model powinien dobrze wypaść we wszystkich kategoriach testów. I tak, ochrona dorosłych powinna być na poziomie minimum 80%, dzieci - 75%, pieszych oraz dostępnych systemów bezpieczeństwa - 60%.

Jeep Compass zaledwie dwie gwiazdki zawdzięcza przede wszystkim słabemu wynikowi w kategorii ochrona pieszych, w której uzyskał zaledwie 23% punktów. Co jednak nie oznacza, że w pozostałych kategoriach wszystko było w porządku. Compass został poddany testom z opcjonalną boczną poduszką powietrzną, mimo to w zderzeniu ze słupem ochrona klatki piersiowej kierowcy była na niskim poziomie.


Razem z Compassem Euro NCAP przetestowało najnowszą generację Hondy Civic. Dziewiąta generacja kompaktowej Hondy potwierdziła wysoki poziom bezpieczeństwa, zdobyła wysokie noty we wszystkich kategoriach i łączną ocenę pięciu gwiazdek.


Euro NCAP ogłosił również, iż nagroda Euro NCAP Advanced przyznana Hondzie za opracowanie systemu CMBS uwzględnia również nowy model Civic. Działający w oparciu o radar, układ CMBS ma pomagać w uniknięciu kolizji z pojazdami zaparkowanymi na drodze lub poruszającymi się po tym samym torze jazdy. System ma ostrzegać kierującego o bezpośrednim zagrożeniu kolizją przy niskich i wysokich prędkościach, czyli zarówno w ruchu miejskim, jak i na autostradach.

Organizacja Euro NCAP przyznała jednocześnie, że osiem modeli, które w ubiegłym roku uzyskały pięć gwiazdek, również w tym, mimo bardziej surowych kryteriów, zdobyłyby maksymalną pięciogwiazdkową ocenę. Są to BMW seria 1, BMW X1, Ford Focus, Ford Ranger, Mercedes klasa M, Nissan LEAF, Subaru XV oraz Volvo V60.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Honda Civic
Honda Civic
Cena podstawowa już od: 70 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Jeep Compass
Jeep Compass
Cena podstawowa już od: 99 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Technika 2017-08-16

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~hirohito 2012-03-03

Maro, ale czy potrąci Compass czy Civic, to jak będzie jechał szybko to skutki będą takie same. Dziwne jest tutaj tylko to czemu w tak dziwny sposób zmienia się kwalifikację testową aut. Według mnie robione jest to pod Hondę i inne "lepsze" koncerny. Za bezpieczniejszego uważałem i będę uważał Jeepa.

~chychak 2012-02-23

i tak liczba i zakres obrażeń nie zależą od tego pod jaki model wpadniemy, ale zjaką prędkością będzie on jechał, jak nas uderzy, którą częścią, w jaką część ciała etc. Przy zderzeniu z Compassem możemy wyjść niemal bez szwanku, a śmierć ponieść pod niby dużo bezpieczniejszą pod tym względem Honda Civic. Więc wszystkie te dywagacje są niewiele warte

~Krzystof Kłos 2012-02-23

Panie Maro, w momencie premiery wynik 23% zapewnił by Compassowi 4 gwiazdki za ochronę pieszych co było by jednym z lepszych wyników wśród SUV. Teraz te same 23% dały mu 2 gwiazdki, co nie oznacza przecież, że ochrona pieszych się pogorszyła. W nowych modelach Jeepa ten aspekt jest rozwijany i poprawiany ale nie ma co ukrywać, że przy zderzeniu z samochodem pieszy zawsze będzie w gorszej sytuacji, niezależnie do marki.

~bob 2012-02-23

Lepsze dwie gwiazdki niz 1/2 gwiazdki aut terenowych Nissana.

~Maro 2012-02-22

Żal mi was, bezpieczenstwo pieszych dla was sie nie liczy? Ciekawe jak taki Compass potraci na pasach wasza zone albo wasze dzieci. Buraki jestescie i tyle.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.