mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tysiąc jezior Groenholma

Tysiąc jezior Groenholma

Rajd Finlandii, dziesiąta z szesnastu tegorocznych eliminacji WRC, ponownie padł łupem Fina. Przerwana została tym samym świetna passa Loeba.

Tysiąc jezior Groenholma

Kierowca Peugeota 307 WRC prowadził od trzeciego oesu rajdu i - z czym ostatnio miał sam i jego zespół problemy - dowiózł pewne prowadzenie do końca 21 odcinka specjalnego. Jedynym problemem był drobny wyciek z układy wspomagania kierownicy, który jednak został szybko wymieniony w serwisie. Drugi na mecie Francuz Sebastien Loeb za kierownicą Citroena Xsary WRC dojechał z aż ponad minutową stratą i zaliczył kilka - rzadkich jak dla niego - błędów.

I tak, po wygranej w Rajdzie Finlandii Markko Martina w 2003 roku, historia wraca do naturalnego biegu, gdzie na swojej ziemi lokalni kierowcy są niemal niepokonani. Estończyk również tym razem pojechał dobrze. Wspólnie z Toni Gardemeisterem (Ford Focus WRC) - jednym z pięciu Finów na dziesięciu zawodników w pierwszej dziesiątce na mecie - są dwójką kierowców, którzy od początku sezonu konsekwentnie dojeżdżają w czołówce i zdobywają punkty dla siebie i zespołów. Gdyby jeszcze zaczęli wygrywać mielibyśmy dwóch następców super skutecznego El Matadora.

Do drugiej próby liderem był Norweg Petter Solberg (Subaru Impreza WRC), ale mistrz świata w sezonie 2003 wypadł na tym OS-ie z trasy, uszkodził samochód i zanotował spore straty. Później goniąc czołówkę Mr Hollywood popisał się kilkoma efektownymi, acz niekoniecznie efektywnymi sytuacjami, przy których mógł stracić jeszcze więcej lub nawet szansę dojechania do mety. Między innymi po kilkudziesięciometrowym locie bez spoilera na klapie, lądowanie na czubie auta mogło skończyć się "lasem". Ostatecznie Solberg w ułańskim stylu dojechał na czwartej pozycji i dowiózł 5 punktów.

Dużą niespodzianką dla wszystkich, a nagrodą dla Malcolma Wilsona za relatywnie ryzykowną decyzję, było piąte miejsce nominowanego do zbierania punktów Mikko Hirvonena. 25-letni Fin nie tylko wygrał 20 oes, ale i deptał po piętach Solbergowi, swojemu zeszłorocznemu partnerowi z Subaru, gdzie nie wykazywał sie rezultatami - teraz dowiózł 4 wartościowe punkty dla Forda. Tym samym wyprzedził również szóstego na mecie, obecnego partnera z zespołu, Gardemeistera (3pkt.).

Siódmy dojechał Harri Rovanpera (Mitsubishi Lancer WRC), który po odpadnięciu na początkowej próbie Gianluigi Galli został samotnym jeźdźcem japońskiego teamu. Z jednym punktem z rajdu nazywanego kiedyś Rajdem 1000 jezior wyjechał powracający do formy Francois Duval. Zadaniem drugiego kierowcy Xsara WRC było jednak dojechanie do mety, co się udało. Belg musi jednak nadal uważać na swoje wyjazdy poza trasę - następna kartka od szefostwa może być czerwona.


Punktująca ósemka Rajdu Finlandii:
1. Marcus Groenholm/Timo Rautiainen 10
2. Sebastien Loeb/Daniel Elena 8
3. Markko Martin/Michael Park 6
4. Petter Solberg/Philip Mills 5
5. Mikko Hirvonen/Jarno Lehtinen 4
6. Toni Gardemeister/Jakke Honkanen 3
7. Harri Rovanpera/Tisto Pietilainen 2
8. Francois Duval/Sven Smeets 1

Klasyfikacje: kierowców i producentów (po 10 z 16 eliminacji):
1. Sebastien Loeb (Francja) 83 punktów
2. Marcus Groenholm (Finlandia) 55
3. Petter Solberg (Norwegia) 53
4. Markko Martin (Estonia) 48
5. Toni Gardemeister (Finlandia) 47
6. Harri Rovanpera (Finlandia) 22
7. Manfred Stohl (Austria) 12
8. Carlos Sainz (Hiszpania) 11
9. Roman Kresta (Czechy) 10
10. Henning Solberg (Norwegia) 9

1. Peugeot 106 pkt
2. Citroen 105
3. Ford 69
4. Subaru 59
5. Mitsubishi 43
6. Skoda 8

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando