mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tysiące zwolnień w branży moto

Tysiące zwolnień w branży moto

Przemysł motoryzacyjny jest jedną z branży najbardziej dotkniętych ogólnoświatowym kryzysem. W Europie odnotowano gwałtowny spadek sprzedaży samochodów. Efektem tego są liczne zwolnienia. Jeśli nie nastąpi szybka poprawa sytuacji, w polskich zakładach stracą pracę tysiące osób.

Tysiące zwolnień w branży moto
Sprzedaż nowych samochodów gwałtownie spada i największe koncerny motoryzacyjne są zmuszone do ograniczeń produkcji. W polskich zakładach wystąpiły już liczne przestoje, jednak bardziej dotkliwym skutkiem kryzysu są lawinowo rosnące plany redukcji zatrudnień w branży. W pierwszej kolejności zarówno producenci aut, jak i dostawcy rezygnują z pracowników tymczasowych. Liczba osób pracujących w firmach motoryzacyjnych, a zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej mogła spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Wypowiadane są także umowy na czas określony. Niestety to nie koniec zwolnień. Plany redukcji zatrudnienia obejmują coraz więcej etatów. Ograniczenie poziomu produkcji wymusiło decyzję o zwolnieniach grupowych na takim gigancie jak MAN. W Polskich zakładach w Niepołomicach i Starachowicach pracę straci łącznie około 450 osób. Także gliwicki Opel byłby zmuszony do zwolnień grupowych, które objęłyby blisko 700 osób, jednak na razie firma próbuje stosować insourcing (przejęcie części zadań wykonywanych do tej pory przez zewnętrzne firmy). Ma to pozwolić na uratowanie pracowników fabryki. Niestety odbije się to na osobach zatrudnionych u podwykonawców. Redukcję etatów prowadzi także poznański Volkswagen.

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja dostawców. Firmy często nastawione były na dostarczanie komponentów dla jednego lub kilku odbiorców. W przypadku ograniczenia produkcji przez klienta, dostawca nie ma alternatywnego źródła zbytu. Zwolnienia trwają już w Inter Groclinie (300 osób od początku roku). Kolejne redukcje zapowiedziały także m.in. firmy: Wabco (290 osób), International Automotive Components Group (240 osób), Remy International (500 osób) czy FŁT Kraśnik (370 osób).

Jeśli w najbliższej przyszłości sytuacja w branży motoryzacyjnej nie ulegnie znaczącej poprawie, fala zwolnień może się na tym nie skończyć. Pracę w przemyśle motoryzacyjnym stracić może nawet 10 tys. osób. Rządy państw europejskich starają się ratować motoryzację, która stanowi jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. W naszym kraju niestety działania są dosyć powolne i nie wiadomo czy odniosą pożądany skutek. Jak na razie rząd obiecał gwarancje pod zamówienia m.in. dla branży motoryzacyjnej. Niezrozumiała jest niestety decyzja o podniesieniu akcyzy na samochody osobowe (z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów). Podwyżka spowoduje wzrost cen aut, a to wpłynie na dalszy spadek sprzedaży.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Komentuj:

~Gość 2008-12-12

Na rynku motoryzacyjnym panuje zamieszanie i nie trudno się domyślić, że jeśli coś się dzieje to ostatecznie tracą zarówno pracownicy jak i odbiorcy.

~Andrzej 2008-12-12

Albo z naszymi firmami jest tak źle, albo sposób zarabiania pieniędzy się zmienił i ukierunkował na powolne przejmowanie wpływów a ostatecznie pozbywania się problemów?

~Jan 2008-12-09

Zagraniczne firmy przenoszą produkcje do Polski a polskie firmy doprowadzane są do bankructwa- ciekawa zależność.

~andrzej18 2008-12-04

np Ford przenosi część produkcji do Polski... też popieram takie działania... a sam planuję zakup Forda, możliwe że padnie na nową Fiestę bo chyba najlepiej się prezentuje w segmencie niedużych miejskich aut

~gość 2008-12-03

zwolnienia, zwolnienia, zwolnienia a gdzie magiczny sukces, rozwój przedsiębiorstw??- same straty w ludziach...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.