mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tyski samorząd chce pomóc zwalnianym w Fiacie

Tyski samorząd chce pomóc zwalnianym w Fiacie

Tyscy samorządowcy pomimo negatywnej decyzji Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącej realizacji pilotażowego programu wsparcia dla osób zwolnionych z tyskiej fabryki Fiat Auto Poland i firm kooperujących przygotowali kolejny plan pomocy. Ruszyły także spotkania informacyjne dla zwalnianych pracowników. Zwolnieni pracownicy będą mogli liczyć na pomoc na ogólnych, ustawowych zasadach, w oparciu o dostępne środki m.in. z rezerwy ministra pracy w ramach Funduszu Pracy oraz funduszy europejskich.

Tyski samorząd chce pomóc zwalnianym w Fiacie
- Z programem pilotażowym wiązaliśmy duże nadzieje, po licznych deklaracjach składanych przez ministra pracy i innych polityków liczyliśmy na to, że program uda się wdrożyć. Niestety. Zrobimy jednak wszystko, co w naszej mocy, by pomóc zwalnianym pracownikom, z pewnością jednak będzie to trwało dłużej, będzie trudniejsze i mniej efektywne. Rozpoczęliśmy już składanie odpowiednich wniosków o pozyskanie środków na ten cel – mówi Daria Szczepańska – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

14 stycznia przekazany został projekt programu obejmujący pomoc dla osób zwalnianych ze środków Funduszu Pracy pozostającej w rezerwie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

- Program obejmuje: refundacje wynagrodzeń wraz ze składakami na ubezpieczenie społeczne w ramach prac interwencyjnych, refundacje wyposażenia stanowiska pracy, środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz finansowanie szkoleń zawodowych pod potrzeby lokalnego rynku pracy - mówi Katarzyna Ptak - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.

Łącznie z pomocy w ramach przygotowanego programu skorzysta 400 osób, (wszystkie osoby korzystające z pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymają wsparcie w formie szkolenia z zakresu podstaw prowadzenia działalności gospodarczej, jak również część osób korzystających ze szkoleń zawodowych objęta będzie instrumentami w postaci prac interwencyjnych i refundacją wyposażenia stanowiska pracy). Całkowita wartość tego programu to 5 164 000 zł. Tyski PUP planuje także pozyskać dodatkowe środki z rezerwy ministra na aktywizację zawodową osób bezrobotnych poniżej 30 roku życia oraz na aktywizację zawodową osób znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy w łącznej wysokości ok. 7 mln złotych.

To nie jedyne wsparcie, o jakie zabiega miasto. Na przełomie marca i kwietnia 2013 roku rozpocznie się nabór do projektu „Firma na Start" współfinansowanego ze środków EFS, w którym 26 osób, które utraciły pracę z przyczyny pracodawcy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu może uzyskać wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości 35 tysięcy złotych i finansowe wsparcie pomostowe w wysokości 1 500, 00 zł przez pierwsze 6 m-cy. Trwają prace nad możliwością przekształcenia, projektu konkursowego w systemowy, który obejmowałby finansowanie zatrudnienia subsydiowanego i finansowe wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Pomocą objętych zostałoby wtedy ok. 250 osób.

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.