mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tyski samorząd chce pomóc zwalnianym w Fiacie

Tyski samorząd chce pomóc zwalnianym w Fiacie

Tyscy samorządowcy pomimo negatywnej decyzji Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącej realizacji pilotażowego programu wsparcia dla osób zwolnionych z tyskiej fabryki Fiat Auto Poland i firm kooperujących przygotowali kolejny plan pomocy. Ruszyły także spotkania informacyjne dla zwalnianych pracowników. Zwolnieni pracownicy będą mogli liczyć na pomoc na ogólnych, ustawowych zasadach, w oparciu o dostępne środki m.in. z rezerwy ministra pracy w ramach Funduszu Pracy oraz funduszy europejskich.

Tyski samorząd chce pomóc zwalnianym w Fiacie
- Z programem pilotażowym wiązaliśmy duże nadzieje, po licznych deklaracjach składanych przez ministra pracy i innych polityków liczyliśmy na to, że program uda się wdrożyć. Niestety. Zrobimy jednak wszystko, co w naszej mocy, by pomóc zwalnianym pracownikom, z pewnością jednak będzie to trwało dłużej, będzie trudniejsze i mniej efektywne. Rozpoczęliśmy już składanie odpowiednich wniosków o pozyskanie środków na ten cel – mówi Daria Szczepańska – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

14 stycznia przekazany został projekt programu obejmujący pomoc dla osób zwalnianych ze środków Funduszu Pracy pozostającej w rezerwie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

- Program obejmuje: refundacje wynagrodzeń wraz ze składakami na ubezpieczenie społeczne w ramach prac interwencyjnych, refundacje wyposażenia stanowiska pracy, środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz finansowanie szkoleń zawodowych pod potrzeby lokalnego rynku pracy - mówi Katarzyna Ptak - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.

Łącznie z pomocy w ramach przygotowanego programu skorzysta 400 osób, (wszystkie osoby korzystające z pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymają wsparcie w formie szkolenia z zakresu podstaw prowadzenia działalności gospodarczej, jak również część osób korzystających ze szkoleń zawodowych objęta będzie instrumentami w postaci prac interwencyjnych i refundacją wyposażenia stanowiska pracy). Całkowita wartość tego programu to 5 164 000 zł. Tyski PUP planuje także pozyskać dodatkowe środki z rezerwy ministra na aktywizację zawodową osób bezrobotnych poniżej 30 roku życia oraz na aktywizację zawodową osób znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy w łącznej wysokości ok. 7 mln złotych.

To nie jedyne wsparcie, o jakie zabiega miasto. Na przełomie marca i kwietnia 2013 roku rozpocznie się nabór do projektu „Firma na Start" współfinansowanego ze środków EFS, w którym 26 osób, które utraciły pracę z przyczyny pracodawcy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu może uzyskać wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości 35 tysięcy złotych i finansowe wsparcie pomostowe w wysokości 1 500, 00 zł przez pierwsze 6 m-cy. Trwają prace nad możliwością przekształcenia, projektu konkursowego w systemowy, który obejmowałby finansowanie zatrudnienia subsydiowanego i finansowe wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Pomocą objętych zostałoby wtedy ok. 250 osób.

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.