mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE: Asystent hamowania w każdym aucie

UE: Asystent hamowania w każdym aucie

Komisja Europejska chce aby od 2009 roku wszystkie nowe samochody osobowe w Europie standardowo wyposażane były w system BAS - asystenta nagłego hamowania. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało już w celach informacyjnych przesłane do państw członkowskich Unii Europejskiej.

UE: Asystent hamowania w każdym aucie
Swoją propozycję UE już standardowo popiera ograniczeniem liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym na europejskich drogach. Specjaliści Komisji Europejskiej wyliczyli, że dzięki seryjnemu montażowi systemu BAS (Brake Assist System) rocznie udałoby się ochronić w Europie ponad 1000 istnień ludzkich, głównie pieszych.

Zadaniem systemu BAS jest zapewnienie jednakowego działania układu hamulcowego. Działa on dzięki czujnikowi mierzącemu prędkość z jaką wciskamy pedał hamulca. Dodatkowo rozpoznaje on sytuacje drogowe wymagające gwałtownego hamowania. Zaimplementowano w nim wzmacniacz, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie dodatkowego ciśnienia w układzie hamulcowym.

Najnowsze generacje systemu BAS bazują w większości przypadków na systemie stabilizacji toru jazdy ESP. Znane są również mechaniczne oraz hydrauliczne warianty tego systemu, które z kolei opracowywane były na bazie ABS-u.

Według największego producenta elektronicznych systemów bezpieczeństwa, niemieckiej firmy Bosch, gdyby UE zdecydowała się wprowadzić taki przepis, to producenci samochodowi skłonni byliby wybrać do swoich modeli ostatnie, najnowsze warianty systemu BAS opartego na ESP. Są one droższe ale za to bardziej efektywne.

Czytaj także:

Seryjne ESP - czy faktycznie potrzebne? 2007-09-26

Ratuje życie za 100 euro... 2007-09-05

Komentuj:

~Marcin Jaskolski 2007-10-11

Ratuje zycie? Wystarczy zwolnic, nie wsuadac po piwie do samochodu, nie byc chamskim i nie scigac sie. Kazdy system bezpieczenstwa daje mylne poczucie tegoz bezpieczenstwa. Ludzie nie majacy pojecia o jezdzie i technice oraz prawach fizyki, posiadajac wypasione samochody z takimi systemami wciskaja gaz w podloge. A skutki??? Okolo 14 osob zabitydzien na polskich drogach.

~jerry 2007-10-10

noto znowu ceny aut pojda do gory, a takie firmy jak np bosch beda zbierac owoce swojego lobby we wladzahc unijnych. Niedlugo moze każa montować w samochodach nawigacje - bedziemy szybceij docierac do celu podrozy, a wiec bedzie mniej wypadkow, no i jaki to bedzie mialo korzystny wplyw na srodowisko naturalne..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.