mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE: Liczba ofiar śmiertelnych na drogach spada za wolno

UE: Liczba ofiar śmiertelnych na drogach spada za wolno

Planowane przez Unię Europejską (UE) ograniczenie liczby wypadków drogowych z ofiarami śmiertelnymi o połowę do 2010 roku jest coraz mniej realne. Jak wynika ze statystyk UE roczny spadek liczby zabitych o średnio 4,9% jest nadal zbyt wolny.

UE: Liczba ofiar śmiertelnych na drogach spada za wolno
Kiedy w 2001 roku państwa członkowskie UE podpisywały się pod nowym projektem zakładającego znaczące zredukowanie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach samochodowych statystyki zabitych mówiły wówczas około 50 000 osób na rok. Pięć lat później udało się ten negatywny bilans zredukować do 39 200 osób. Według europejskiej rady ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego spadek ten przebiega jednak zbyt wolno. Obecnie średnio co rok udaje się niwelować liczbę ofiar o 4,9%, według założeń projektu skala ta powinna wynosić 7,4%.

Największymi osiągnięciami w ograniczeniu zabitych w okresie 2001-2006 może pochwalić się Luksemburg, gdzie liczba ofiar śmiertelnych spadła tam aż o 48%. Również pozytywnie prezentują się statystyki we Francji i Portugalii – 42%. W Niemczech gdzie ruch drogowy należy do największych w Europie, spadek ten wynosi 27%. Na drugim, negatywnym biegunie gdzie nadal notuje się zbyt wysokie liczby ofiar znalazły się takie kraje jak Rumunia, Węgry, Litwa. Polska z zanotowaną liczbą 5 243 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w 2006 roku znajduje się w tym zestawieniu nieznacznie ponad wyżej wymienionymi trzema państwami Europy środkowo-wschodniej.

Czytaj także:

Polskie drogi wciąż niebezpieczne 2007-09-21

Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie 2007-02-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.