mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE: Nowe środki bezpieczeństwa

UE: Nowe środki bezpieczeństwa

Komisarze Unii Europejskiej (UE) pracują nad nowymi formami poprawienia bezpieczeństwa drogowego. Pod dyskusję UE trafiły zagadnienia związane z poprawą dróg dalekobieżnych oraz wyposażaniem ciężarówek w dodatkowe lusterka wsteczne.

UE: Nowe środki bezpieczeństwa
Dzięki nowym pomysłom parlamentarzyści z Brukseli chcą znacznie zmniejszyć liczbę wypadków i ich ofiar. Według wstępnych projektów drogi dalekobieżne mają być budowane w oparciu o zupełnie nowe wymogi prawne oraz technologie. Dzięki tej koncepcji ma jednocześnie poprawić się sieć dróg, która byłaby w stanie zniwelować średnio w ciągu roku liczbę wypadków o blisko 7000 i liczbę ofiar o około 600 osób.

Dowiedz się więcej o inwestycjach drogowych w Polsce

Ponadto UE zamierza wprowadzić przepis montowania dodatkowych lusterek wstecznych w pojazdach o dmc przekraczającej 3,5 tony. W takie lusterka wyposażane są tylko pojazdy wyprodukowane po 2003 roku.

Według unijnych statystyk wprowadzenie tej normy dla starszych aut pozwoliłoby uniknąć blisko 400 wypadkom z udziałem rowerzystów i motocyklistów, którzy najczęściej są potrącania przez kierowców wykonujących manewr skręcenia lub zjeżdżania na prawy pas ruchu.

Czytaj także:

Rząd zapowiada budowę dróg 2006-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Brytyjskie źródła donoszą, powołując się na szefa europejskiego oddziału Lexusa, że już za cztery lata japoński producent zaoferuje klientom samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.