mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE: Nowe środki bezpieczeństwa

UE: Nowe środki bezpieczeństwa

Komisarze Unii Europejskiej (UE) pracują nad nowymi formami poprawienia bezpieczeństwa drogowego. Pod dyskusję UE trafiły zagadnienia związane z poprawą dróg dalekobieżnych oraz wyposażaniem ciężarówek w dodatkowe lusterka wsteczne.

UE: Nowe środki bezpieczeństwa
Dzięki nowym pomysłom parlamentarzyści z Brukseli chcą znacznie zmniejszyć liczbę wypadków i ich ofiar. Według wstępnych projektów drogi dalekobieżne mają być budowane w oparciu o zupełnie nowe wymogi prawne oraz technologie. Dzięki tej koncepcji ma jednocześnie poprawić się sieć dróg, która byłaby w stanie zniwelować średnio w ciągu roku liczbę wypadków o blisko 7000 i liczbę ofiar o około 600 osób.

Dowiedz się więcej o inwestycjach drogowych w Polsce

Ponadto UE zamierza wprowadzić przepis montowania dodatkowych lusterek wstecznych w pojazdach o dmc przekraczającej 3,5 tony. W takie lusterka wyposażane są tylko pojazdy wyprodukowane po 2003 roku.

Według unijnych statystyk wprowadzenie tej normy dla starszych aut pozwoliłoby uniknąć blisko 400 wypadkom z udziałem rowerzystów i motocyklistów, którzy najczęściej są potrącania przez kierowców wykonujących manewr skręcenia lub zjeżdżania na prawy pas ruchu.

Czytaj także:

Rząd zapowiada budowę dróg 2006-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.