mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE każe produkować samochody dostawcze spalające mało paliwa

UE każe produkować samochody dostawcze spalające mało paliwa

Komisja Europejska chce by do 2016 r. koncerny samochodowe w UE o 10 proc. ograniczyły zużycie paliwa przez nowe samochody dostawcze. Firmom, które nie dostosują się do nowych wymogów, grożą duże kary finansowe podała Gazeta Wyborcza.

UE każe produkować samochody dostawcze spalające mało paliwa
W tej chwili samochody dostawcze emitują średnio 200 gram CO2 na 1 km. Nowe propozycje KE, zakładają, że między 2014 a 2016 r. emisje zostaną ograniczone do 175 g CO2 na 1 km, a do 2020 r. - do 135 g. Nowe standardy wejdą w życie o cztery lata później niż dotąd planowano. KE ugięła się pod naciskiem Francji, Niemiec i Włoch, które walczą w ten sposób o utrzymanie w dobrej kondycji swoich firm samochodowych. Koncerny narzekają, że nowe standardy odbiją się nie tylko na ich kondycji ale także na cenach aut. Spełniając nowe wymogi UE samochody dostawcze będą droższe niż obecnie produkowane modele. Mimo to KE jest nieugięta. Komisarz UE ds. środowiska Stavros Dimas zapewnia, że ta propozycja jest dobra dla konsumentów, przemysłu i środowiska.

Niedostosowanie się do nowych norm, oznacz konieczność uiszczenia słonych kar. Do 2018 r. od każdego samochodu dostawczego, który przekroczy limit o 1 g CO2, koncern będzie musiał zapłacić 5 euro kary. Za przekroczenie limitu o 2 g CO2, kara wyniesie 15 euro. A za przekroczenie normy ponad 4 g CO2, kara wyniesie już 120 euro za każdy nadmierny gram dwutlenku węgla. Od 2019 r. kary zostaną zaostrzone. Grzywnę 120 euro koncern zapłaci za przekroczenie normy już o 1 g CO2.

Podobne wiadomości:

Wywiad z Klausem Draegerem - cel - auto na...

auto motor i sport 0000-00-00

Eko-przyszłość w motoryzacji. Czy epoka koni mechanicznych się kończy, jak będzie wyglądać samochód za dwadzieścia lat i czy przyszłość to czysta elektryka - specjalnie dla "auto motor i sport" na pytania odpowiada Klaus Draeger, członek zarządu BMW odpowiedzialny za badania i rozwój.

Elektryczne auta także mogą szkodzić środowisku

Elektryczne auta także mogą szkodzić...

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.