mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE promuje oszczędną jazdę

UE promuje oszczędną jazdę

We wtorek w 29 krajach europejskich ruszyła społeczna kampania informacyjna "Oszczędzaj nie tylko paliwo". Na stacjach benzynowych rozdawane będą ulotki z 10 wskazówkami, jak jeździć oszczędnie.

UE promuje oszczędną jazdę
Kampania, prowadzona wspólnie przez Komisję Europejską oraz Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Naftowego (Europia), to jedna z wielu akcji, jakie są prowadzone pod patronatem Unii Europejskiej, a której celem jest znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenie zużycia paliwa. Po raz pierwszy tego typu kampania połączy siły wszystkich liczących się na europejskim rynku koncernów paliwowych - 17 zrzeszonych w Europia i 25 innych.

Akcja "Oszczędzaj nie tylko paliwo" opiera się na 10 zasadach, których stosowanie pozwoli kierowcy ograniczyć spalanie, a tym samym zaoszczędzić własne pieniądze. Ulotki informacyjne (przygotowano ich ok. 30 mln, będą rozdawane do wyczerpania zapasów) rozdawane będą na ok. 45 tys. stacjach benzynowych w 29 krajach Europy. Akcja trafi także i do Polski, gdzie na ok. 2,6 tys. stacjach najważniejszych koncernów paliwowych (PKN Orlen, Lotos, BP, Statoil, Shell) będzie można otrzymać taką ulotkę.

10 zasad, jak jeździć oszczędnie:
1. Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju - odpowiednio utrzymane samochody są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu i emitują mniej CO2 do atmosfery.
2. Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach - Niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa nawet o 4%.
3. Usuń niepotrzebne przedmioty
z bagażnika i tylnych siedzeń - im cięższy samochód, tym większe obciążenie dla silnika i większe zużycie paliwa.
4. Zamykaj okna, szczególnie przy dużych prędkościach, a także zdejmij pusty bagażnik z dachu samochodu - zredukuje to opór wiatru i pomoże obniżyć zużycie paliwa i zredukować emisję CO2 nawet o 10%.
5. Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne - niepotrzebne stosowanie klimatyzacji powoduje wzrost zużycia paliwa i zwiększoną emisjęCO2 nawet o 5%.
6. Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika i wyłączaj silnik, jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż na minutę - nowoczesne silniki umożliwiają rozpoczęcie jazdy bezpośrednio po ich uruchomieniu co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa.
7. Prowadź swój pojazd z rozsądną prędkością i przede wszystkim jedź płynnie - gdy gwałtownie przyspieszasz lub hamujesz,
silnik zużywa więcej paliwa i emituje więcej CO2.
8. Podczas przyspieszania zmieniaj biegi najwcześniej, jak to możliwe - wyższe biegi są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa.
9. Staraj się przewidywać sytuację na drodze - Obserwuj uważnie ruch pojazdów przed sobą unikając w ten sposób niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.
10. Rozważ możliwość jeżdżenia do pracy lub w celach rekreacyjnych w kilka osób w jednym samochodzie - pomożesz w ten sposób zredukować korki na drodze oraz zużyjesz mniej paliwa.
Tematy w artykule: paliwa

Podobne wiadomości:

Jazda po lekach

Jazda po lekach

Aktualności 2008-02-29

Jedź oszczędniej – opony Michelin

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~~*|*~ 2008-05-29

Bezmózgi dorwały się do internetu... Przez takich (*!&*&@% jak Wy ropa znika w zastraszającym tempie. Żebyście Wy mogli sobie pogierojować na wsi pseudosportowymi samochodami ku uciesze wiejskich barbie. Mam 1,6-tonowego minivana z silnikiem 2,0 CRDi i mam średnie spalanie na poziomie 5,6l/100km. I właśnie dlatego wolę turbodiesela od benzyniaka. Cytat: "6. Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika i wyłączaj silnik, jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż na minutę - nowoczesne silniki umożliwiają rozpoczęcie jazdy bezpośrednio po ich uruchomieniu co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa." Szkoda ze zapomnieli o samochodach z turbosprężarkami, w których powinno się turbinę schładzać przez co najmniej minutę po dłuższej i/lub agresywnej jeździe. Chyba że chodzi im o to, żeby jak najczęściej wymieniać uszkodzone turbiny.

~Rajdowiec na drodze kierowca 2008-05-29

Takich komentarzy jakie napisali - niezielony, Artur, wert, lesiu - nie pokazujcie. Kierujcie tych ludzi do szpitali - (tam będą mieli z nich organy do przeszczepień - oprócz MÓZGU - ten to tylko na śmieci. Tacy na drodze to - !!!!!!! ?????? !!!!!!! - pozostawiam do własnej interpretacji.

~wert 2008-05-29

do bartgraba; co to jest foczka,co to za strucla? Jazda to jazda a nie 2 tys obr jaka to predkosc przy takich obrotach mozna osiagna,pozniej stoje za toba na skrzyzowaniu i czekam kiedy wreszcie ruszysz...oflego

~bartgrab 2008-05-28

eee tam ignoranci... ja i tak jeżdże ekomicznie - przy silnczku 2.0 w mojej foczce do płynnej jazdy nie muszę przekraczać 2000 obrotów na minutę. KE powinna wziąć się za jeżdzące trupy i gości tankujących olej z biedrony... pozdro dla wszystkich przestrzegujących przepisów :)

~Artur 2008-05-28

A najlepiej nie ruszaj samochodu z garażu i jeździj rowerem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.