mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE promuje oszczędną jazdę

UE promuje oszczędną jazdę

We wtorek w 29 krajach europejskich ruszyła społeczna kampania informacyjna "Oszczędzaj nie tylko paliwo". Na stacjach benzynowych rozdawane będą ulotki z 10 wskazówkami, jak jeździć oszczędnie.

UE promuje oszczędną jazdę
Kampania, prowadzona wspólnie przez Komisję Europejską oraz Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Naftowego (Europia), to jedna z wielu akcji, jakie są prowadzone pod patronatem Unii Europejskiej, a której celem jest znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenie zużycia paliwa. Po raz pierwszy tego typu kampania połączy siły wszystkich liczących się na europejskim rynku koncernów paliwowych - 17 zrzeszonych w Europia i 25 innych.

Akcja "Oszczędzaj nie tylko paliwo" opiera się na 10 zasadach, których stosowanie pozwoli kierowcy ograniczyć spalanie, a tym samym zaoszczędzić własne pieniądze. Ulotki informacyjne (przygotowano ich ok. 30 mln, będą rozdawane do wyczerpania zapasów) rozdawane będą na ok. 45 tys. stacjach benzynowych w 29 krajach Europy. Akcja trafi także i do Polski, gdzie na ok. 2,6 tys. stacjach najważniejszych koncernów paliwowych (PKN Orlen, Lotos, BP, Statoil, Shell) będzie można otrzymać taką ulotkę.

10 zasad, jak jeździć oszczędnie:
1. Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju - odpowiednio utrzymane samochody są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu i emitują mniej CO2 do atmosfery.
2. Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach - Niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa nawet o 4%.
3. Usuń niepotrzebne przedmioty
z bagażnika i tylnych siedzeń - im cięższy samochód, tym większe obciążenie dla silnika i większe zużycie paliwa.
4. Zamykaj okna, szczególnie przy dużych prędkościach, a także zdejmij pusty bagażnik z dachu samochodu - zredukuje to opór wiatru i pomoże obniżyć zużycie paliwa i zredukować emisję CO2 nawet o 10%.
5. Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne - niepotrzebne stosowanie klimatyzacji powoduje wzrost zużycia paliwa i zwiększoną emisjęCO2 nawet o 5%.
6. Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika i wyłączaj silnik, jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż na minutę - nowoczesne silniki umożliwiają rozpoczęcie jazdy bezpośrednio po ich uruchomieniu co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa.
7. Prowadź swój pojazd z rozsądną prędkością i przede wszystkim jedź płynnie - gdy gwałtownie przyspieszasz lub hamujesz,
silnik zużywa więcej paliwa i emituje więcej CO2.
8. Podczas przyspieszania zmieniaj biegi najwcześniej, jak to możliwe - wyższe biegi są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa.
9. Staraj się przewidywać sytuację na drodze - Obserwuj uważnie ruch pojazdów przed sobą unikając w ten sposób niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.
10. Rozważ możliwość jeżdżenia do pracy lub w celach rekreacyjnych w kilka osób w jednym samochodzie - pomożesz w ten sposób zredukować korki na drodze oraz zużyjesz mniej paliwa.
Tematy w artykule: paliwa

Podobne wiadomości:

Jedź oszczędniej – opony Michelin

auto motor i sport 0000-00-00

Jazda po lekach

Jazda po lekach

Aktualności 2008-02-29

Komentuj:

~~*|*~ 2008-05-29

Bezmózgi dorwały się do internetu... Przez takich (*!&*&@% jak Wy ropa znika w zastraszającym tempie. Żebyście Wy mogli sobie pogierojować na wsi pseudosportowymi samochodami ku uciesze wiejskich barbie. Mam 1,6-tonowego minivana z silnikiem 2,0 CRDi i mam średnie spalanie na poziomie 5,6l/100km. I właśnie dlatego wolę turbodiesela od benzyniaka. Cytat: "6. Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika i wyłączaj silnik, jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż na minutę - nowoczesne silniki umożliwiają rozpoczęcie jazdy bezpośrednio po ich uruchomieniu co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa." Szkoda ze zapomnieli o samochodach z turbosprężarkami, w których powinno się turbinę schładzać przez co najmniej minutę po dłuższej i/lub agresywnej jeździe. Chyba że chodzi im o to, żeby jak najczęściej wymieniać uszkodzone turbiny.

~Rajdowiec na drodze kierowca 2008-05-29

Takich komentarzy jakie napisali - niezielony, Artur, wert, lesiu - nie pokazujcie. Kierujcie tych ludzi do szpitali - (tam będą mieli z nich organy do przeszczepień - oprócz MÓZGU - ten to tylko na śmieci. Tacy na drodze to - !!!!!!! ?????? !!!!!!! - pozostawiam do własnej interpretacji.

~wert 2008-05-29

do bartgraba; co to jest foczka,co to za strucla? Jazda to jazda a nie 2 tys obr jaka to predkosc przy takich obrotach mozna osiagna,pozniej stoje za toba na skrzyzowaniu i czekam kiedy wreszcie ruszysz...oflego

~bartgrab 2008-05-28

eee tam ignoranci... ja i tak jeżdże ekomicznie - przy silnczku 2.0 w mojej foczce do płynnej jazdy nie muszę przekraczać 2000 obrotów na minutę. KE powinna wziąć się za jeżdzące trupy i gości tankujących olej z biedrony... pozdro dla wszystkich przestrzegujących przepisów :)

~Artur 2008-05-28

A najlepiej nie ruszaj samochodu z garażu i jeździj rowerem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.