mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE wesprze pojazdy elektryczne

UE wesprze pojazdy elektryczne

Europosłowie chcą powstania wspólnego europejskiego rynku pojazdów elektrycznych i wypracowania światowych standardów dla tego typu aut. W rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski posłowie wzywają do promowania rozwoju powiązanych technologii i większego wsparcia UE dla innowacyjnych działań w tym segmencie rynku.

UE wesprze pojazdy elektryczne
Pojazdy elektryczne i hybrydowe zasilane prądem sieciowym stanowią istotną opcję w strategii ograniczania emisji CO2 i przyczyniają się do priorytetów UE 2020 w zakresie promowania bardziej ekologicznej i konkurencyjnej gospodarki.

Parlament Europejski opowiada się za ustanowieniem do 2011 roku europejskich standardów dotyczących ładowania elektrycznych pojazdów i uważa, że należy dążyć do określenia światowych standardów, które zapewnia interoperacyjność, a także będą pobudzać nowoczesne technologie.

Posłowie zwrócą się do Komisji i Rady o podjęcie wspólnych działań w dziedzinie międzynarodowej standaryzacji infrastruktur i technologii ładowania, wspierania badań i innowacji, usprawnienia sieci elektrycznych, wprowadzenia zrównoważonej mocy produkcyjnej o niskiej emisyjności oraz koordynacji krajowych środków wsparcia i zachęt w celu zapewnienia konkurencyjności sektora energooszczędnych samochodów ekologicznych.

Rozwój jednolitego rynku pojazdów elektrycznych powinien przebiegać przy skutecznej koordynacji polityki na szczeblu UE, aby uniknąć negatywnych skutków społecznych i pojawienia się niezgodnych systemów i standardów. Rozwojowi pojazdów elektrycznych powinna towarzyszyć także przemyślana polityka zrównoważonej mobilności – w której kluczowe znaczenie mają m.in. ograniczenie wypadków, wykorzystanie przestrzeni, zmniejszenie zatłoczenia, całkowita konsumpcja energii, emisje CO2, hałasu i gazów. Rozwój "elektrycznej mobilności" powinien obejmować różnorodne środki transportu - samochody, ale także rowery elektryczne, tramwaje, pociągi itp.

Parlament zwraca się do państw członkowskich i instytucji europejskich o stopniowe zastępowanie samochodów spalinowych w swoich flotach pojazdów służbowych pojazdami elektrycznymi, co będzie stymulować popyt na tego rodzaje pojazdy.

Komisja Europejska powinna zaś przygotować szeroko zakrojoną kalkulację całkowitej wielkości emisji CO2 przez pojazdy elektryczne. Posłowie podkreślają, że standaryzacja pojazdów elektrycznych, infrastruktury i metod ładowania nie powinna hamować dalszej innowacyjności, szczególnie w obszarach elektrycznej mobilności lub silników pojazdów konwencjonalnych.

Podobne wiadomości:

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.