mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE wprowadza Inteligentny system transportowy

UE wprowadza Inteligentny system transportowy

Parlament Europejski zatwierdził nowe ramy prawne, w tym dyrektywy regulujące wprowadzanie inteligentnego systemu transportowego (ITS) w Europie. To pierwszy krok do budowy zunifikowanego ITS na terytorium Unii Europejskiej. 

UE wprowadza Inteligentny system transportowy
System wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w różnych rodzajach transportu, dzięki czemu podnosi ich wydajność, jednocześnie sprowadzając do minimum szkodliwy wpływ jaki wywierają one na zdrowie ludzi, stan środowiska, gospodarkę i jakość życia.

Dzięki zastosowaniu ITS koszty tzw. zagęszczenia ruchu - szacowane na 1 proc. europejskiego PKB – można będzie obniżyć o 10 proc. Oczekuje się, że zastosowanie inteligentnych technologii w samochodach osobowych i ciężarowych pozwoli uniknąć rocznie ponad 5 tys. wypadków śmiertelnych na drogach.

Do kwestii priorytetowych należą informacje o ruchu i podróży, system wzywania pomocy eCall oraz inteligentny system parkowania dla ciężarówek. Na mocy tej dyrektywy, Komisja Europejska będzie musiała w ciągu następnych siedmiu lat przyjąć przepisy szczegółowe, tj. normy dotyczące funkcjonowania, przepisy techniczne, organizacyjne i dotyczące usług. 

Warto przypomnieć, że w Polsce rozstrzygnięty zostanie wkrótce wybór dostawcy i operatora ITS, a system ten zacznie prawdopodobnie obowiązywać od 1 lipca 2011 r.

Podobne wiadomości:

Bardzo zły stan oświetlenia w polskich samochodach

Bardzo zły stan oświetlenia w polskich...

Aktualności 2016-02-11

Polskie miasta wprowadzają inteligentne systemy na drogach

Polskie miasta wprowadzają inteligentne...

Polskie drogi 2014-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus RX L - 7 osób na pokładzie
Lexus RX L - 7 osób na pokładzie
Na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles Lexus zaprezentował nową wersję modelu RX z literką "L".  Pod przedłużonym nadwoziem ukryły się trzy rzędy foteli.