mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE znosi zakaz kabotażu

UE znosi zakaz kabotażu

Zgodnie z nowymi przepisami, 1 maja zniknie zakaz kabotażu, czyli świadczenia usług transportowych wewnątrz innego kraju. Zakaz ten dotyczył państw należacych do Unii Europejsiej. To umiarkowanie dobra wiadomość dla polskich przewoźników drogowych. Z jednej strony otworem stają nowe rynki i zwiększa się możliwość zarabiania, ale z drugiej - na rynku pojawią się zagraniczni konkurenci w transporcie krajowym.

UE znosi zakaz kabotażu

Kabotaż to transport towarów na obszarze kraju innego niż ten, w którym pojazd jest zarejestrowany. Zakaz wykonywania przewozów kabotażowych na obszarze państw UE wynika z zapisów traktatu akcesyjnego, który bronił dostępu do rynków wewnętrznych. Unijni przewoźnicy bali się konkurencji tanich firm transportowych ze wschodniej Europy. Liczyli, że w czasie obowiązywania zakazu ceny i koszty się wyrównają.

Rzeczywiście, koszty się wyrównały, paliwo podrożało, płace kierowców wzrosły. Ale wybuchła też w Polsce "przewoźnicza wojna cenowa, czyli dążenie do pozyskiwania zleceń nawet po kosztach. Osłabła też nasza waluta. Ale to zjawisko w przypadku kabotażu działa na naszą korzyść czytamy na portalu.

Tematy w artykule: transport ciężarowe

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

VAT można jednak odliczać!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.