mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE znosi zakaz kabotażu

UE znosi zakaz kabotażu

Zgodnie z nowymi przepisami, 1 maja zniknie zakaz kabotażu, czyli świadczenia usług transportowych wewnątrz innego kraju. Zakaz ten dotyczył państw należacych do Unii Europejsiej. To umiarkowanie dobra wiadomość dla polskich przewoźników drogowych. Z jednej strony otworem stają nowe rynki i zwiększa się możliwość zarabiania, ale z drugiej - na rynku pojawią się zagraniczni konkurenci w transporcie krajowym.

UE znosi zakaz kabotażu

Kabotaż to transport towarów na obszarze kraju innego niż ten, w którym pojazd jest zarejestrowany. Zakaz wykonywania przewozów kabotażowych na obszarze państw UE wynika z zapisów traktatu akcesyjnego, który bronił dostępu do rynków wewnętrznych. Unijni przewoźnicy bali się konkurencji tanich firm transportowych ze wschodniej Europy. Liczyli, że w czasie obowiązywania zakazu ceny i koszty się wyrównają.

Rzeczywiście, koszty się wyrównały, paliwo podrożało, płace kierowców wzrosły. Ale wybuchła też w Polsce "przewoźnicza wojna cenowa, czyli dążenie do pozyskiwania zleceń nawet po kosztach. Osłabła też nasza waluta. Ale to zjawisko w przypadku kabotażu działa na naszą korzyść czytamy na portalu.

Tematy w artykule: transport ciężarowe

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.