mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UOKiK: Postępowanie przeciwko PZU

UOKiK: Postępowanie przeciwko PZU

Czy Powszechny Zakład Ubezpieczeń stosował niekorzystne dla konsumentów procedury likwidacji szkody w ramach ubezpieczenia OC? Wyjaśni to postępowanie wszczęte przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK: Postępowanie przeciwko PZU
Przedmiotem postępowania wszczętego przez UOKiK w sierpniu 2006 r. jest system ubezpieczeń komunikacyjnych OC. W jego toku Urząd sprawdzi, czy PZU naruszył interesy konsumentów ustalając procedury likwidacji szkody.

Wątpliwości UOKiK budzi praktyka ubezpieczyciela polegająca na odmawianiu naprawy pojazdu, jeżeli jej koszt przekracza 70 proc. wartości samochodu oraz uwzględnianiu w rozliczeniach szkód tańszych nieoryginalnych części zamiennych. W pierwszym przypadku konsumenci nie są informowani na temat kryteriów stosowanych przez przedsiębiorcę przy ustalaniu ceny naprawy. W drugim: stosowanie tańszych zamienników może naruszać interesy konsumentów, ponieważ obniża to wartość rynkową pojazdu. Z informacji uzyskanych przez UOKiK wynika także, że PZU nie udostępnia konsumentom dokumentacji i informacji mających wpływ na wysokość odszkodowania oraz wypłaca je w kwocie netto, co może wprowadzać klientów w błąd.

Po przeprowadzeniu postępowania Prezes UOKiK może nakazać zmianę kwestionowanych praktyk. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów nie przewiduje w takich wypadkach sankcji finansowych. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zastosuje się do prawomocnej decyzji administracyjnej. Wówczas za każdy dzień zwłoki grozi mu do 10 tys. euro kary.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.