mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UOKiK: Więcej zgłoszeń od producentów aut

UOKiK: Więcej zgłoszeń od producentów aut

W pierwszym półroczu br. producenci przysłali do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 27 powiadomień o produktach niebezpiecznych. Większość dotyczyła wadliwych samochodów.

UOKiK: Więcej zgłoszeń od producentów aut

Systematycznie rośnie liczba wpływających do UOKiK powiadomień o produktach niebezpiecznych. W większości dotyczą one wad konstrukcyjnych, usterek technicznych, nieodpowiedniego materiału użytego do produkcji lub niewłaściwego montażu poszczególnych elementów. Zdarza się, że producenci mają problemy z przekazaniem właściwej informacji. Chodzi przede wszystkim o niekompletną informację o zagrożeniach, jakie mogą dla konsumentów wynikać z używania danego produktu.

Od stycznia do końca czerwca br. do Urzędu wpłynęło 27 dobrowolnych powiadomień, z czego 21 pochodziło od dystrybutorów samochodów i motocykli – najwięcej od koncernów Suzuki, Toyota i General Motors Poland. Przed dwoma laty wszystkich powiadomień było 16.

Mimo wzrastającej liczby powiadomień nadal wielu producentów nie zna obowiązujących od ponad dwóch lat przepisów. Zgodnie z nimi, na rynek mogą być wprowadzane jedynie produkty bezpieczne. Każdy przedsiębiorca, który stwierdzi, że jego wyrób stwarza zagrożenie, powinien wycofać go z rynku, wymienić lub zwrócić koszty jego nabycia oraz poinformować konsumentów i Prezesa UOKiK. Wprowadzenie na rynek produktu niebezpiecznego zagrożone jest karą grzywny do 720 tys. złotych lub ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Prezes Urzędu może ponadto wpisać taki produkt do rejestru produktów niebezpiecznych.

Czytaj także:

Toyota: Wady w Corolli, Avensis i Prius 2006-06-23

Możliwy pożar silników w Oplu 2006-06-02

Awaria mocowania pasów w Renault Scenic 2006-04-06

UOKiK: Paliwo coraz gorszej jakości 2006-02-02

Komentuj:

~analityk 2006-07-27

znaczy się, coraz więcej się psuje, czyli szmelc chcą nam wcisnąc, a cena coraz wyższa, ciekawe ze chcac zaoszczedzic na czym sie da, to sami sobie wbijają samobója

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rok 2017 był najlepszym dla polskich dealerów w XXI wieku. Przez dwanaście miesięcy zarejestrowano nad Wisłą 483 195 samochodów. Po raz ostatni podobny wynik odnotowano w 1999 roku.