mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > USA: Tak źle nie było od blisko 30 lat

USA: Tak źle nie było od blisko 30 lat

Rok 2009 ponownie utwierdził w przekonaniu, że branża motoryzacyjna w Stanach Zjednoczonych ciągle odczuwa skutki kryzysu gospodarczego. Tylko Subaru i Hyundai zdołały poprawić wyniki sprzedaży względem roku 2008.

USA: Tak źle nie było od blisko 30 lat
Poprzedni rok był amerykańskiej branży samochodowej niesamowicie dramatyczny. Wystarczy przypomnieć procesy upadłościowe takich gigantów jak General Motors czy Chrysler. Rynek na przestrzeni 12 miesięcy zanotował miliardowe straty liczone w amerykańskiej walucie, a sytuację tylko delikatnie złagodziła seria rządowych dopłat do zakupu nowych pojazdów. Według Automotive News liczba sprzedanych, nowych samochodów spadła w porównaniu z rokiem 2008 aż o 21% do poziomu 10,43 mln. Tak słabego wyniku USA nie odnotowały od roku 1982. Wówczas, również podczas recesji sprzedano 10,5 mln samochodów.

Najlepiej czas kryzysu w USA przeżyły zagraniczne koncerny oferujące małolitrażowe samochody. Skorzystały one głównie na problemach dużych koncernów. Subaru jako jedna z dwóch marek zakończyła rok 2009 na 15% plusie, dostarczając do klientów 217 tys. aut. Drugi, z zielonymi słupkami sprzedaży Hyundai wraz z marką-córką KIA sprzedał łącznie 735 tys. pojazdów. Niewielki spadek zanotował Volkswagen, który sprzedał o 5% aut mniej w porównaniu z rokiem 2008 i osiągnął w ten sposób pułap 298 tys. sztuk.

Dla pozostałych producentów rok 2009 okazał się katastrofą. Wspomniany koncern General Motors sprzedał aż o 30% samochodów (ok. 2 mln). Wyniki Toyoty spadły o 20% (1,77 mln), Forda o 16% (1,68 mln). Najgorzej miał Chrysler. Jeszcze nie tak dawno trzecia, pod względem liczby sprzedanych samochodów firma straciła aż 36% i sprzedała zaledwie 931 400 aut.

Prognozy na rok 2010 wśród branżowych ekspertów są ostrożne ale optymistyczne. Rynek aut osobowych powoli ma ulec stagnacji. Szacuje się, że łączna sprzedaż wyniesie w tym roku w USA od 11,5 do 13 mln pojazdów. Przypomnijmy, że w czasach boomu na początku tego tysiąclecia, na północnoamerykańskim rynku skumulowana sprzedaż sięgała 17,5 mln samochodów rocznie.

Podobne wiadomości:

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.