mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ubierajmy się na jasno!

Ubierajmy się na jasno!

Jesień i zima to okres znacznego pogorszenia warunków drogowych. Ze względu na wcześnie zapadający zmrok i gorszą widoczność, osobami w szczególnym niebezpieczeństwie są piesi, których o tych porach roku znacznie trudniej dostrzec. Choć w modzie na sezon jesienno-zimowy dominują szarości i czernie, ze względu na bezpieczeństwo najbardziej odpowiednie są jasne kolory.

Ubierajmy się na jasno!
Ciemny płaszcz odbija zaledwie 5% światła, podczas gdy ta sama część garderoby w kolorze jasnym odbija je już w około 80%. Ta informacja jest szczególnie istotna nie tylko dla osób, które jesienną i zimową porą często poruszają się poboczami, ale także dla wszystkich, którzy korzystają z przejść dla pieszych. Pogorszenie warunków atmosferycznych i związana z tym ograniczona widoczność wpływają na wzrost potrąceń pieszych, którzy szczególnie teraz stają się mniej widoczni. Wybór odpowiedniego koloru płaszcza czy kurtki może bezpośrednio wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa. W ubiegłym roku w wypadkach określanych jako najechanie na pieszego zginęło blisko 1.500 osób, a ponad 11 tysięcy zostało rannych.

Pieszy, zakładając jasne ubrania zwiększa prawdopodobieństwo, że zostanie dostrzeżony przez nadjeżdżającego kierowcę odpowiednio wcześnie, dając mu tym samym więcej czasu np. na ograniczenie prędkości i bezpieczne hamowanie. Jeżeli kierowca zauważy pieszego w ostatniej chwili, szanse na uniknięcie tragedii są minimalne – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Ponieważ pieszy nie jest niczym chroniony, w starciu z samochodem jadącym nawet z niewielką prędkością narażony jest na poważne, często śmiertelne urazy – dodają.

Optymalnym i najlepszym rozwiązaniem jest noszenie przez pieszych specjalnych elementów odblaskowych, takich jak kamizelki, smycze i opaski. Jednak jeśli nie jest to możliwe, warto pamiętać o zasadzie, że im jaśniejszy jest kolor ubrania pieszego tym większe szanse na jego bezpieczeństwo.

Będąc pieszym, podczas pogorszonej widoczności pamiętajmy o:
- noszeniu ubrań w jasnych kolorach, które odbijają więcej światła niż ciemne;
- jasnych dodatkach do ciemnych ubrań (szalik, czapka, torebka);
- noszeniu elementów odblaskowych;
- ostrożnym przechodzeniu przez jezdnię, nawet jeśli pozwala ci na to zielone światło;
- unikaniu słuchania muzyki w słuchawkach, np. idąc poboczem;
- poruszaniu się prawidłową stroną pobocza (lewą!).

Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

Bezpieczna jazda 2015-12-21

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.