mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ujednolicić przepisy dotyczące wypadków zagranicznych

Ujednolicić przepisy dotyczące wypadków zagranicznych

Wiele pomysłów Komisji Europejskiej, nam, zwykłym zjadaczom chleba, wydaje się "szukaniem dziury w całym". Tą inicjatywę jednak należałoby pochwalić i trzymać kciuki za wejście tych propozycji w życie. KE chce bowiem ujednolicić przepisy dotyczące pomocy ofiarom wypadków drogowych poza granicami własnego kraju.

Ujednolicić przepisy dotyczące wypadków zagranicznych
W tym roku około 130 milionów Europejczyków zaplanowało urlop w innym państwie Unii Europejskiej. Blisko trzy czwarte tych osób przynajmniej raz skorzysta z samochodu lub motocykla, by dotrzeć w zamierzone miejsce. Niektórzy urlopowicze, co jest nieuniknione, będą uczestnikami wypadku drogowego – w drodze na urlop lub podczas samego urlopu. I tu zaczynają się poważne problemy. Nie zawsze wiadomo bowiem, w jaki sposób dochodzić odszkodowania, do jakiego organu kierować pozew, czy też w jakim terminie go złożyć.

Komisja Europejska rozpoczęła dziś konsultacje społeczne, by pomóc ofiarom wypadków drogowych o charakterze transgranicznym. Ofiary te mogą mieć obecnie trudności ze względu na różniące się przepisy dochodzenia odszkodowania za szkodę poniesioną w wypadku drogowym w innym kraju Unii Europejskiej.

- Co roku w Unii dochodzi do blisko miliona wypadków drogowych i niektóre z nich dotyczą osób z innych państw UE. Wypadek drogowy dla każdego jest stresującym doświadczeniem, ale może być jeszcze gorzej, jeżeli odmawia się ofierze odszkodowania ze względu na skomplikowane przepisy dotyczące wnoszenia powództwa - mówi Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. Komisja Europejska będzie dlatego szukać skutecznych rozwiązań, aby zapewnić wszystkim ofiarom odpowiedni dostęp do wymiaru sprawiedliwości. - Obywatele europejscy powinni czuć się swobodnie, podróżując samochodem na wakacje w innym państwie członkowskim - dodała Viviane Reding. Konsultacje w tej kwestii będą trwać do 19 listopada br.


Obecnie różne krajowe przepisy prowadzą do niejasnej dla ofiar sytuacji. Osoby te mogą nie dotrzymać, bywa że krótkich, terminów, co może się zakończyć nieuzyskaniem żadnego odszkodowania. W Hiszpanii np. na złożenie powództwa przeciw osobie trzeciej, która ponosi odpowiedzialność za wypadek (np. kierowca), bądź przeciwko ubezpieczycielowi osoby trzeciej mamy zaledwie rok. Podczas gdy na Łotwie bądź we Francji 10 lat, a w Luksemburgu (przeciwko osobie trzeciej) nawet 30 lat (w Polsce na złożenie pozwu mamy trzy lata). W niektórych państwach te terminy uzależnione są od różnych czynników i mogą się wahać, jak np. w Holandii, od roku do 10 lat. Mało prawdopodobne jest, że poszkodowane osoby z innych państw członkowskich znają te przepisy, co powoduje, że ofiary wypadków mają problemy z dostępem do odszkodowania.

Celem konsultacji jest zatem lepsze poznanie skali problemu i ocena możliwych rozwiązań. Inicjatywa ta zbiega się z szerzej zakrojonymi wysiłkami Komisji mającymi na celu pomoc ofiarom przestępstw na terytorium UE i wpisuje się w ostatnio zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę wniosek Komisji dotyczący minimalnych standardów ochrony w odniesieniu do ofiar przestępstw.

Potencjalne rozwiązania, które są rozważane w konsultacjach społecznych, obejmują pomysły od poprawy informacji przeznaczonych dla ofiar wypadków drogowych o charakterze transgranicznym po harmonizację terminów, których należy dochować, by wnieść pozew o odszkodowanie po wypadku. Konsultacje są skierowane do ofiar wypadków drogowych, wszystkich, którzy podróżują samochodem, osób wykonujących zawody prawnicze, ubezpieczycieli i innych zainteresowanych jednostek i organizacji.

Według szacunków Komisji, przynajmniej 2% wypadków drogowych w Unii Europejskiej dotyczy osób z innego państwa członkowskiego UE. Do grupy tej mogą należeć urlopowicze, pracownicy transgraniczni (tacy jak kierowcy ciężarówek) lub osoby dojeżdżające do pracy z innych państw.

Podobne wiadomości:

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Polacy domagają się odszkodowań od Volkswagena

Polacy domagają się odszkodowań od...

Finanse i prawo 2015-11-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando