mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ukraiński AvtoZAZ w FSO

Ukraiński AvtoZAZ w FSO

Wczoraj, tj. 30 czerwca została podpisana warunkowa umowa sprzedaży 19,9% akcji FSO S.A. ukraińskiej firmie Avto-ZAZ. Kupujący zobowiązał się do zapewnienia kontynuacji działalności fabryki, zwiększenia produkcji oraz zapewnienia praw do nowego modelu samochodu, którego produkcja ma rozpocząć się w 2006 r.

Do podpisania umowy doszło podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki w Polsce (VIII szczyt gospodarczy Polska - Ukraina). Podpisana warunkowa umowa sprzedaży uprawnia Avto-ZAZ do 84,31 % głosów na WZA. Pozostałe akcje żerańskiej spółki należą w większości do koreańskiego koncernu Daewoo, który zrezygnował z kontroli operacyjnej nad FSO. Przeniesienie własności akcji nastąpi po uzyskaniu zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 
Podpisanie umowy z ukraińską spółką Avto-ZAZ oznacza przede wszystkim uniknięcie upadłości FSO, utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie - 2,2 tys. osób, zapewnienie zakładowi ciągłości i rozwoju produkcji oraz możliwości eksportu. Już dziś ukraiński inwestor odbiera ok. 90 % samochodów produkowanych w FSO, od półtora roku finansuje zakup podzespołów do produkcji samochodów. Już przed zawarciem umowy Avto-ZAZ skupił również większą część długów fabryki, w tym zabezpieczone na kluczowym majątku firmy.

9 listopada 2004 r. Rada Ministrów wyraziła zgodę na inny niż publiczny tryb zbycia akcji FSO na rzecz spółki Avto-ZAZ. 13 czerwca 2005 r. zostały parafowane warunki umowy. Następnie wynegocjowane warunki umowy przekazane zostały międzyresortowemu Zespołowi ds. Restrukturyzacji Polskich Spółek Motoryzacyjnych Daewoo, który wydał pozytywną rekomendację. 29 czerwca 2005 r. z warunkami transakcji zapoznała się Rada Ministrów. Równolegle weryfikowana była sytuacja finansowa ukraińskiego inwestora.

Spółka akcyjna Avto-ZAZ z siedzibą w Zaporożu powstała w 1994 r. na bazie przedsiębiorstwa państwowego Zaporoska Fabryka Samochodów, które jest kontynuatorem Fabryki Maszyn Rolniczych założonej w 1863 r. przez niemieckiego osadnika Abrahama Koopa. W 1959 r. rozpoczęto produkcję samochodów osobowych Zaporożec i Tawrija. W 1998 r. utworzono Ukraińsko-Koreańskie przedsiębiorstwo Avto-ZAZ - Daewoo. W 2003 r. przerejestrowano nazwę na Zamkniętą Spółkę Akcyjną z kapitałem zagranicznym Zaporoska Fabryka Budowy Samochodów. Jej właścicielami są: Otwarta Spółka Akcyjna Avto-ZAZ i Kompania Finansowo-Inwestycyjna Hirsh & Cie zarejestrowana w Szwajcarii. Spółka ma 60 pododdziałów we wszystkich większych miastach Ukrainy i należy do prężnie działających firm na rynku motoryzacyjnym tego kraju. W 2004 r. wyprodukowała prawie 126 tys. samochodów. Zatrudnia ponad 15 tys. osób. Produkuje samochody osobowe i ciężarowe oraz prowadzi sprzedaż następujących marek: ZAZ, WAZ, Daewoo, Chevrolet, Opel, Mercedes-Benz i Dacia.

FSO S.A. na Żeraniu powstała w listopadzie 1951 r. Przez 54 lata istnienia fabryki wyjechało z niej ponad 3,6 mln samochodów. Spółka FSO została utworzona 1 marca 1996 r. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na majątku prywatyzowanego Przedsiębiorstwa Państwowego Fabryka Samochodów Osobowych i przekształcona w spółkę akcyjną w 1999 r. Jej większościowym udziałowcem jest Daewoo Motor Company Ltd. W 2003 r. Daewoo zrezygnował z prawa głosu ze swoich akcji i wycofał się z zarządzania spółką. FSO ma jednak nadal prawa do produkcji Lanosa i Matiza do końca 2006 r., a prawa do ich sprzedaży - do połowy 2007 r. Dzięki inwestycjom na poziomie 800 mln USD, poczynionym w latach 1996-2000, FSO może produkować 250 tys. samochodów rocznie.

Żerańska fabryka posiada udziały w 12 spółkach komponentowych, 6 spółkach wydzielonych ze struktury firmy w ramach procesu restrukturyzacji, które świadczą usługi poboczne (sprzątanie, ochrona, budownictwo) oraz grupie spółek zajmujących się sprzedażą. Krajowa sieć sprzedaży obejmuje 113 salonów. FSO współpracuje też z 58 autoryzowanymi dealerami. Jest to największa sieć sprzedaży samochodów w Polsce.


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.