Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Unia Europejska dołoży się do elektrycznych stacji

Unia Europejska dołoży się do elektrycznych stacji

Komisja Europejska będzie brała aktywny udział w ogólnoeuropejskim projekcie wspierania elektromobilności "Green eMotion". Głównym celem ma być zapewnienie sieci ładowania pojazdów z silnikami elektrycznymi, które mają opanować w perspektywie kilkudziesięciu lat europejski rynek.

Unia Europejska dołoży się do elektrycznych stacji
Inicjatywa "Green eMotion" jest pilotażowym projektem na tak dużą skalę i realizowana będzie w sumie przez aż 42 partnerów, w tym przez koncerny samochodowe, koncerny energetyczne, władze miast, uniwersytety oraz różne instytucje badawcze. Budżet tego projektu wyniesie 42 miliony euro, z czego 24,2 mln ma zostać pokryte z kasy unijnej.

Inicjatywa ta stanowi uzupełnienie ogłoszonej kilka dni temu strategii rozwoju transportu w krajach Unii Europejskiej, która to zakłada ograniczenie emisji CO2 aż o 60% do 2050 roku. Jednym z głównych elementów tejże strategii jest całkowite wyeliminowanie samochodów z silnikami spalinowymi z centrów największych miast. Aby to się stało, niezbędny jest jednak rozwój odpowiedniej infrastruktury, w tym przede wszystkim stacji ładowania aut elektrycznych. To właśnie tego typu samochody w przeciągu kilku najbliższych dekad mają zastąpić skutecznie konwencjonalnie napędzane modele. Bez odpowiednich punktów ładowania, rozwój na zakładaną skalę jest jednak niemożliwy.

- Obecnie transport w 96 proc. jest zależny od ropy. Nasze plany zakładają, że sukcesywnie to uzależnienie będzie się zmniejszać - powiedział unijny komisarz ds. transportu, Siim Kallas.

W projekcie swój udział zgłosiło w sumie 42 podmiotów. Na tej liście znajdziemy m.in. takie koncerny samochodowe jak BMW, Daimler, Renault oraz Nissan, firmy Alstom, Bosch, IBM, Siemens, RWE i wreszcie miasta Dublin, Cork, Kopenhaga, Bornholm, Malmö, Malaga, Rzym, Barcelona oraz Berlin.

W ramach projektu w tych miastach powstać ma nawet kilka tysięcy punktów ładowania aut elektrycznych, na ulice tych miast wyjedzie też kilkutysięczna grupa pojazdów z alternatywnym napędem. Co ciekawe, w różnych miastach testowane będą różne rozwiązania, w realnych warunkach sprawdzane będą i typowe auta elektryczne, ale także hybrydy plug-in, czyli z możliwością ładowania baterii z gniazdka.

Podobne wiadomości:

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Aktualności 2016-10-06

Elektryczne Mercedesy pod koniec dekady

Elektryczne Mercedesy pod koniec dekady

Aktualności 2016-08-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Tylko rok trwała produkcja elektrycznej odmiany supersportowego samochodu Audi. Przez niską sprzedaż tego modelu, zostanie on odesłany do lamusa. Czy tak kończy się świetlana przyszłość dla supersportowych "elektryków"?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj