mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Unia Europejska dołoży się do elektrycznych stacji

Unia Europejska dołoży się do elektrycznych stacji

Komisja Europejska będzie brała aktywny udział w ogólnoeuropejskim projekcie wspierania elektromobilności "Green eMotion". Głównym celem ma być zapewnienie sieci ładowania pojazdów z silnikami elektrycznymi, które mają opanować w perspektywie kilkudziesięciu lat europejski rynek.

Unia Europejska dołoży się do elektrycznych stacji
Inicjatywa "Green eMotion" jest pilotażowym projektem na tak dużą skalę i realizowana będzie w sumie przez aż 42 partnerów, w tym przez koncerny samochodowe, koncerny energetyczne, władze miast, uniwersytety oraz różne instytucje badawcze. Budżet tego projektu wyniesie 42 miliony euro, z czego 24,2 mln ma zostać pokryte z kasy unijnej.

Inicjatywa ta stanowi uzupełnienie ogłoszonej kilka dni temu strategii rozwoju transportu w krajach Unii Europejskiej, która to zakłada ograniczenie emisji CO2 aż o 60% do 2050 roku. Jednym z głównych elementów tejże strategii jest całkowite wyeliminowanie samochodów z silnikami spalinowymi z centrów największych miast. Aby to się stało, niezbędny jest jednak rozwój odpowiedniej infrastruktury, w tym przede wszystkim stacji ładowania aut elektrycznych. To właśnie tego typu samochody w przeciągu kilku najbliższych dekad mają zastąpić skutecznie konwencjonalnie napędzane modele. Bez odpowiednich punktów ładowania, rozwój na zakładaną skalę jest jednak niemożliwy.

- Obecnie transport w 96 proc. jest zależny od ropy. Nasze plany zakładają, że sukcesywnie to uzależnienie będzie się zmniejszać - powiedział unijny komisarz ds. transportu, Siim Kallas.

W projekcie swój udział zgłosiło w sumie 42 podmiotów. Na tej liście znajdziemy m.in. takie koncerny samochodowe jak BMW, Daimler, Renault oraz Nissan, firmy Alstom, Bosch, IBM, Siemens, RWE i wreszcie miasta Dublin, Cork, Kopenhaga, Bornholm, Malmö, Malaga, Rzym, Barcelona oraz Berlin.

W ramach projektu w tych miastach powstać ma nawet kilka tysięcy punktów ładowania aut elektrycznych, na ulice tych miast wyjedzie też kilkutysięczna grupa pojazdów z alternatywnym napędem. Co ciekawe, w różnych miastach testowane będą różne rozwiązania, w realnych warunkach sprawdzane będą i typowe auta elektryczne, ale także hybrydy plug-in, czyli z możliwością ładowania baterii z gniazdka.

Podobne wiadomości:

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do 2040 roku

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do...

Aktualności 2017-07-12

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.