mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Unia Europejska ograniczy tuning?

Unia Europejska ograniczy tuning?

Komisja Unii Europejskiej po wprowadzeniu kilku nowych przepisów mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Wspólnoty, zajęła się teraz przeróbkami dokonywanymi w samochodach przez ich właścicieli lub wyspecjalizowane firmy. W ten sposób delegaci chcą ograniczyć pojęcie słowa tuning.

Unia Europejska ograniczy tuning?
Wiele wskazuje na to, że już od 2008 roku w samochodach nie będzie można dokonywać wielu stylistycznych czy mechanicznych przeróbek. Pojęcie tuningu ma zostać mocno ograniczone, ponieważ według Komisji Unii Europejskiej niektóre z modyfikacji wpływają negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz środowisko naturalne.

”Nowe przepisy są jeszcze w przysłowiowym lesie, ponieważ Komisja Europejska dopiero mniej więcej rok temu zaczęła interesować się tym tematem” – mówi Hansjoerg Koeniger, szef niemieckiego związku tunerów samochodowych (VDAT). Niewiadomo więc o jakie konkretnie elementy postrzegane jako części wykorzystywane w tuningu chodzi. Jak na razie opinia publiczna dysponuje ogólnikami. Według pogłosek pod lupę UE brany jest między innymi chiptuning, polegający na zwiększaniu mocy silnika poprzez modyfikację jego oprogramowania. Skutkiem ubocznym takich zabiegów zdaniem Komisji UE jest zwiększona emisja szkodliwych związków do atmosfery.

Wiele kontrowersji wśród tuningowców może budzić również przyszły zapis o stosowanym oświetleniu w samochodzie. Dokonywane przeróbki w postaci między innymi diodowych, kolorowych świateł umieszczanych na przykład przy wycieraczkach może stanowić spore zagrożenie w ruchu drogowym. Pod uwagę być może zostaną wzięte sposoby na zmiany wyglądu wnętrza. Często w samochodach stunigowanych stosuje się nowe obicia tapicerki, siedzeń, które źle wykonane może doprowadzić do niepoprawnego otwierania się poduszek powietrznych podczas kolizji. Wiele mówi się o stworzeniu nowych przepisów dotyczących montażu i rozmiarów kół.

Jak podkreśla Komisja UE nowe przepisy mają wyeliminować z ruchu przede wszystkim samochody, gdzie przeróbki dokonywane są bez fachowej wiedzy. Jak na razie jednak nie podano żadnych szczegółów jak miała odbywać się taka kontrola. Kwestią do uregulowania pozostaje również określenie wspólnych przepisów dla wszystkich krajów, które teraz pod względem prawnym są mocno zróżnicowane. W końcu UE musi liczyć się także z opiniami samych osób tuningujących samochody, które bacznie przyglądają się poczynaniom komisarzy nie chcąc dopuścić do wprowadzenia zbyt rygorystycznych wymogów, a w konsekwencji do podniesienia kosztów na przykład przy ewentualnych przeglądach.

Czytaj także:

UE: Na światłach przez cały rok z nowym prawem jazdy 2006-12-15

UE: Nowe środki bezpieczeństwa 2006-10-06

Euro 5 w 2009, w kolejce czeka Euro 6 2006-09-22

Komentuj:

~Derek 2007-02-02

Wieś kupuje nie tylko Skody... Jak jest to nowe auto to jest albo czeski burakowóz albo Daewoo, KiA, Hyundai... A jak kupują coś renomowanego (Volkswagen, Ford, toyota, Opel, Honda, Nissan), to jest to zwykle 8, 10 lub 12-letni samochód... BIDA PANIE !

~skoda driver 2007-02-02

Mordziaty rozumiem ze sam nim jestes, skoro twoja wypowiedzx stoi na rownie niskim poziomie co gleba w twym zarwanym maluchu. TYLE!

~hehe 2007-02-02

moim zdaniem to powinni przedewszystkim poprzycinać takich idiotów co tu się wypowiedzieli jak ktoś nie wie co to tuning to niech nic lepiej nie mówi to się nazywa wiocha i buractwo mega lol

~Majster 2007-02-02

Jestem za tym, żeby przyciąć "tuning w garażach", a zostawić profesjonalny tuning w specjalistycznych firmach....

~kalachan 2007-02-01

Jeździć Skoda to nie obciach, nawet stuningowaną. Obciach to do BMW czy Porsche zamontować gaz! Marka zobowiązuje, do garnituru przecież też nie ubieżemy tenisówek tłumacząc że tak oszczedniej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.