mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Unimog na wulkanie

Unimog na wulkanie

Co roku, od maja do października, Mercedes-Benz Unimog dowozi na wzgórza Etny tych, którzy na własne oczy chcą zobaczyć pola lawy i kratery nieopodal Torre del Filosofo. Turystyczny szlak sięga wysokości niemal 3000 metrów nad poziomem morza.

Unimog na wulkanie
Wyzwania to jego żywioł - Unimog 5000 regularnie wozi turystów z położonej na wysokości 2500 m n.p.m. kolejki linowej aż w okolice zniszczonego schroniska Torre del Filosofo, położonego na wysokości 2935 m n.p.m. Stamtąd wiedzie szlak dedykowany tym, którzy z bliska chcą zobaczyć pola lawy i kratery Etny. Co roku przemierza go ponad 300 tys. osób.
Unimog, produkowany w obecnej wersji od 2002 roku w fabryce Mercedes-Benz w Wörth, idealnie sprawdza się w surowych warunkach panujących na Etnie. Elastyczna rama, napęd na cztery koła, osie portalowe z blokowanymi dyferencjałami oraz układ kontroli ciśnienia w oponach Tirecontrol - każdy szczegół techniczny odgrywa istotną rolę w definicji "pojazdu uniwersalnego" (niem. Universal-Motor-Gerät), z której swoją nazwę zaczerpnął Unimog.

Transport, przeglądy, prace konstrukcyjne - służba na Etnie
Ekstremalna wszechstronność Unimoga okazuje się niezastąpiona na wzgórzach najwyższego aktywnego wulkanu w Europie. Model U 5000 z osobową zabudową bezpiecznie dowozi turystów w pobliże kraterów. Uzbrojony w niezbędne narzędzia egzemplarz U 1550 L służy z kolei do odśnieżania i zgarniania popiołu ze szlaków turystycznych. Unimog sprawdził się także przy odbudowie kolejki linowej, uszkodzonej w wyniku erupcji wulkanu.

Wielokrotnie nagradzany model z 60-letnią historią
W 2011 roku czytelnicy specjalistycznego magazynu "Off Road" nagrodzili Unimoga serii 4000/5000 tytułem najlepszego pojazdu off-roadowego roku w kategorii samochodów specjalnych. Jego służba na Etnie tylko potwierdza słuszność tego wyróżnienia. Liczne talenty pozwalają wykorzystywać Unimoga w zróżnicowanych warunkach, takich jak klęski żywiołowe i prace konserwacyjne w trudno dostępnych miejscach, położonych z dala od utwardzonych dróg.
Unikalna koncepcja, szeroki zakres zastosowań i legendarna wytrzymałość leżą u progu sukcesu Unimoga. Od momentu uruchomienia produkcji ponad 60 lat temu, znalazł on już 380 tysięcy nabywców.

Podobne wiadomości:

Mercedes CLA i CLA Shootnig Brake odświeżone

Mercedes CLA i CLA Shootnig Brake odświeżone

Premiery 2016-03-16

Mercedes Citan 111 CDI – przedsiębiorczość z gwiazdą

Mercedes Citan 111 CDI – przedsiębiorczość z...

Testy samochodów 2015-12-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.