mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Upał w aucie - jak przetrwać?

Upał w aucie - jak przetrwać?

Ponad 30-stopniowe temperatury panujące od kilku dni w naszym kraju na nikogo dobrze nie wpływają. Również i na kierowców. Żeby przetrwać w samochodzie upały, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Upał w aucie - jak przetrwać?
Pamiętajmy, że podawane maksymalne temperatury dotyczą liczby stopni Celsjusza w cieniu. Na słońcu są one dużo wyższe. Do tego dochodzi jeszcze dodatkow "grzanie" od podłoża, najczęściej nasze drogi pokryte są bowiem asfaltem, którego temperatura w słoneczne dni przekracza spokojnie 50 stopni. W takich warunkach wnętrze samochodu zostawionego na parkingu w słońcu w ciągu pół godziny zamienia się w "piekarnik" o temperaturze nawet ok. 60 stopni Celsjusza.
 
Z klimą...
W czasie upałów klimatyzacja wydaje się być lekiem na całe zło. Należy używać jej jednak z rozsądkiem.

- Z klimatyzacją nie powinniśmy przesadzać. Wsiadanie w upale prosto do "lodówki" lub wysiadanie z niej może skończyć się szokiem termicznym. Dlatego temperatura rzędu 21,5 – 22 stopnie Celsjusza w zupełności wystarczy. 18 stopni to już zdecydowanie za mało – mówi Witold Rogowski, ekspert ProfiAuto. - Warto też podnieść powoli temperaturę w aucie, kiedy dojeżdżamy już na miejsce i wiemy, że za chwilę będziemy wysiadać, np. poprzez opuszczenie szyby. Kierowcy często zapominają także, że im niższą ustawimy temperaturę, tym intensywniejszy będzie nawiew. W takich warunkach łatwo można nabawić się choćby przeziębienia.

... i bez klimy
Klimatyzacja staje się już powoli standardem, nawet w przypadku mniejszych i mniej luksusowych samochodów. Po polskich drogach wciąż jednak jeździ jeszcze wiele aut bez niej. Nie posiadając tego elementu wyposażenia warto pamiętać o kilku najważniejszych radach:
- parkujemy w cieniu, o ile jest to możliwe, jeśli to niemożliwe używajmy specjalnych zasłonek na przednią szybę, wtedy przynajmniej przednie siedzenia i kierownica nie będą parzyć przy wsiadaniu do samochodu;
- nawiew na 2 - w czasie jazdy nie włączajmy nawiewu wentylatora na maksymalne obroty, ale maksymalnie na drugi poziom. I tak nie jesteśmy w stanie schłodzić samochodu, chodzi więc o to, żeby powietrze w kabinie się wymieniało;
- ostrożnie z oknami - otwieranie okien na oścież daje kierowcy i pasażerom przyjemne odczucie, tak naprawdę jednak nie chłodzi aż tak bardzo, bo przez okna wpada gorące powietrze. Taki "przeciąg" może za to mieć nieprzyjemne skutki. Przewiane mięśnie karku, lub ucho środkowe nie są zbyt przyjemnymi dolegliwościami. Ze zbytnim otwieraniem okien trzeba szczególnie uważać, kiedy z tyłu przewozimy dzieci;
- woda pod ręką - pamiętajmy o wodzie do picia. Jeśli jedziemy w dłuższą podróż, nie tylko pijmy dużo, ale też zatrzymujmy się na odpoczynek co 1,5 – 2 godziny.
- nie zostawiać w aucie zwierząt (czy też broń Boże dzieci) na parkingu - przy temperaturze 38 stopni asfalt rozgrzewa się do ponad 50. W takich warunkach samochód w pół godziny może zmienić się w piekarnik o temperaturze 60 stopni.
- sprawdzać temperaturę silnika - w upały częściej zerkajmy na wskaźnik temperatury silnika i oleju (jeśli auto jest w taki wyposażone). Zbyt wysoka temperatura silnika może oznaczać, że w układzie chłodzenia jest zbyt mało płynu (układ się rozszczelnił), albo że psuje się nam termostat (konieczna wizyta u mechanika).
- przy uzupełnianiu płynu w chłodnicy należy poczekać aż jego temperatura opadnie, nie wolno też dolewać do rozgrzanego układu zimnej wody – szok termiczny może spowodować wzrost ciśnienia i rozszczelnienie układu.
- częściej sprawdzajmy poziom oleju - w przegrzanym silniku olej staje się rzadszy i szybciej go ubywa.

Podobne wiadomości:

Wiosenny przegląd klimatyzacji

Wiosenny przegląd klimatyzacji

Serwis auta 2015-04-22

Upał na dworze, śmierć w aucie

Upał na dworze, śmierć w aucie

Bezpieczna jazda 2015-07-08

Komentuj:

~do nooba z carlin 2010-07-13

nie smieszne. a tak wracajac do posta kolegi to wydaje mi sie ze przednie szyby wystarcza

~carlin 2010-07-13

zmień auto

~zen 2010-07-13

WSZYSTKO OK. fakt zbierałem na nową Fabię a mam Jeepa GC i od soboty 206 CC. dają rade, klima, otwarty dach. A co robić, gdy nie ma ani klimy ani szyberdachu czy otwieranych okien z tyłu??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.