mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Upał w samochodzie. Jak przetrwać?

Upał w samochodzie. Jak przetrwać?

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, a jego druga połowa zapowiada się jeszcze cieplejsza. Z jednej strony to cieszy, ale powoduje także pewne trudności związane z podróżowaniem. Kabina samochodu bardzo często działa jak szklarnia. Warto wiedzieć co zrobić, aby bezpiecznie podróżować w upalne dni.

Upał w samochodzie. Jak przetrwać?
Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, a jego druga połowa zapowiada się jeszcze cieplejsza. Z jednej strony to cieszy, ale powoduje także pewne trudności związane z podróżowaniem. Kabina samochodu bardzo często działa jak szklarnia. Warto wiedzieć co zrobić, aby bezpiecznie podróżować w upalne dni.

Jedną z kwestii, którą powinniśmy brać pod uwagę w upalne lato, jest miejsce gdzie parkujemy nasz samochód. Najlepiej byłoby chować go do podziemnego parkingu lub garażu, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to warto poszukać w okolicy zacienione miejsce pod blokiem lub drzewem. W zabezpieczeniu wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem pomoże też aluminiowa folia montowana na przedniej szybie oraz rolety na szyby boczne.

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że wnętrze samochodu działa latem jak szklarnia. Jeżeli na zewnątrz temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza, we wnętrzu samochodu bardzo szybko może się wytworzyć jej dwukrotność. Z tego powodu tak często i głośno mówi się o tym, by nie zostawiać (nawet na kilka minut) w samochodzie dzieci, osób starszych czy zwierząt. Trzeba mieć świadomość, że za taki czyn grozi nam wykroczenie karane mandatem w wysokości do 500 złotych. Przechodzący obok przechodnie lub patrol policji mogą nam zbić szybę w samochodzie, aby się do niego dostać i zapobiec zagrożeniu życia pasażera.

Jeżeli przygotowujemy się do dłuższej podróży w upalne dni, musimy pamiętać o odpowiedniej ilości płynów na pokładzie. Warto wrzucić do bagażnika kilka butelek wody, a także do schowków umieszczonych we wnętrzu pojazdu. Oprócz wody, mogą to być napoje izotoniczne (nie energetyczne!). Nie zaleca się popijania w czasie długiej jazdy słodzonych napojów gazowanych oraz kawy, które jedynie pogarszają nawodnienie naszego organizmu.

Zanim ruszymy w drogę, czas szybko i skutecznie schłodzić wnętrze samochodu. Na początek otwieramy wszystkie okna, tak by stłoczone, gorące powietrze jak najszybciej się wydostało. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów zwiększamy obroty wentylatora klimatyzacji i przekręcamy temperaturę co kilka minut na niższą, aż do uzyskania pożądanej. Warto wiedzieć o tym, że optymalną temperaturą dla ludzkiego organizmu są 22-23 st. C. Sterując klimatyzacją na pokładzie samochodu warto uwzględniać warunki panujące na dworze. Tak, by po zakończeniu jazdy nie narażać organizmu na szok termiczny, co może spowodować przeziębienie lub inne konsekwencje. Różnica między temperaturami na pokładzie, a poza nim, powinna wynosić maksymalnie kilka stopni. Starajmy się także unikać dmuchania bezpośrednio na twarz.

Jeżeli nasz samochód nie został wyposażony w klimatyzację, sprawa się komplikuje. Przed wyruszeniem w trasę warto zrobić kilka kilometrów z otwartymi szybami, żeby wydmuchać gorące powietrze. Podczas podróży warto otworzyć delikatnie jedno z okien, żeby świeże powietrze cyrkulowało w środku. Nie warto ustawiać dmuchawy na maksymalne obroty, bowiem będziemy tylko wtłaczać do środka gorące powietrze.

Jeżeli podczas jazdy poczujemy słabiej lub zaczniemy się intensywnie pocić, warto zjechać na najbliższy parking i odpocząć kilka minut w cieniu popijając wodę lub napój. W takich warunkach jazdy może szybko dojść do odwodnienia lub omdlenia, a to może skończyć się tragicznie.
Tematy w artykule: jazda samochodem jazda bezpieczna

Podobne wiadomości:

Podsterowność – uciekający przód

Podsterowność – uciekający przód

Bezpieczna jazda 2015-12-14

Defensive Driving – poznaj tajniki bezpiecznej jazdy

Defensive Driving – poznaj tajniki...

Bezpieczna jazda 2016-02-09

Komentuj:

hyzop-74 2014-08-05

uwaga na szybę przednią, jeśli samochód jest nagrzany to włączenie klimatyzacji z kierunkiem na szybę może spowodować pęknięcie szyby

pswbzyk 2014-08-02

Witaj Szanowny Pawle !!!!! To co piszesz to wprowadzasz ludzi w błąd, jeśli nie jesteś świadomy tego co piszesz to nie pisz w cale. Po pierwsze dla Twojej świadomości nie można pod żadnym pozorem włączać klimatyzacji jeśli samochód jest nagrzany. Psujesz i skracasz żywotność klimatyzacji w swoim samochodzie. Najpierw włączasz zwykły zimny nawiew na około 5-7 minut żeby trochę wydmuchać gorące powietrze, później dopiero załączasz klimatyzację stopniowa obniżając temperaturę. Pozdrawiam.

~Paweł 2014-07-31

Proponuję nieco inny sposób: po uruchomieniu silnika, włączyć klimatyzator, zamknąć nawiewy na wsprost i skierować zimne powietrze na nogi - w dół. Uchylić szyby boczne z przodu na ok.5 cm. Zimne powietrze zacznie wypełniać od dołu przestrzeń wnętrza samochodu, wypychając górą powietrze gorące. Gdy poczujemy chłód na wysokości klatki piersiowej, należy zamknąć boczne szyby a strumień chłodnego powietrza skierować do góry po przedniej szybie i tak zostawić. Chłodzi skutecznie i nikomu powietrzem o temperaturze rzędu 5-10 stopni Celsjusza w nos nie dmucha. Dodatkowo, żeby ograniczyć strumień promieniowania cieplnego do wnętrza pojazdu, warto jeździć latem z opuszczonymi przysłonami przeciwsłonecznymi, również wtedy, gdy słońce nie świeci nam prosto w nos. No,chyba że ktoś chce podziwiać piękno błękitnego, bezchmurnego nieba. Pozdrawiam. Paweł

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando