mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Urlopy przyczyną spadku produkcji

Urlopy przyczyną spadku produkcji

Krajowi producenci samochodów nie mogą zaliczyć sierpnia do udanych miesięcy. Z danych opublikowanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego wynika, że w sierpniu osiągnięto najniższy od początku roku poziom produkcji. Powodem był szczyt sezonu urlopowego.

Urlopy przyczyną spadku produkcji
W Polskich fabrykach w sierpniu bieżącego roku wyprodukowano tylko nieco ponad 54 tysiące samochodów osobowych i dostawczych. Jest to najniższy wynik miesięczny nie tylko od początku roku, ale również w ostatnich 24 miesiącach. Przyczyną tak niskiego poziomu produkcji jest szczyt urlopowy, a dodatkowo przygotowywanie linii montażowych do produkcji nowego rocznika modelowego.

W sierpniu produkcja samochodów osobowych wyniosła 44 961 sztuk, co oznacza spadek zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 46,8%), jak i poprzedniego roku (o 8,4%). Największym producentem na terenie kraju pozostaje niezmiennie Fiat Auto Poland. Do  końca sierpnia w tyskiej fabryce powstało 296 769 aut, o 38,7% więcej niż rok wcześniej. Dzięki takiemu wynikowi Fiat umocnił się na pozycji lidera rynku, zwiększając udział z 46 do 48,6%. Na drugim miejscu uplasował się Opel Polska z wynikiem tegorocznej produkcji 135 126 sztuk. Wzrost o 18,9% w porównaniu do ubiegłego roku nie wystarczył do utrzymania udziału w rynku na poziomie sprzed roku, nastąpił spadek z 24,4 do 22,1%. Trzeci działający w kraju producent - FSO S.A. - zwiększył nieznacznie swój udział w rynku (z 19,3 do 19,8%), osiągając wynik na koniec sierpnia w wysokości 120 853 sztuk, o 34,9% większy niż przed rokiem. Z kolei w poznańskiej fabryce Volkswagena powstało od początku roku 57 528 samochodów osobowych, o 20,7% więcej niż rok wcześniej. Udział producenta w rynku zmniejszył się o 0,8% i wynosi obecnie 9,4%.

W przypadku samochodów dostawczych, sierpniowa produkcja wyniosła 9 382 sztuki, o 2,5% mniej niż miesiąc wcześniej, ale o 50,8% więcej niż przed rokiem. W ciągu ośmiu miesięcy wyprodukowano 91 087 pojazdów użytkowych, co oznacza prawie 30% wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Produkcją samochodów dostawczych zajmują się w Polsce obecnie tylko dwie firmy: Volkswagen Poznań i Fiat Auto Poland. Z taśm montażowych Volkswagena zjechało od początku roku 68 016 aut, o 14,6% więcej niż przed rokiem, w tym 7 566 sztuk wyprodukowano w sierpniu. Natomiast w tyskiej fabryce Fiata powstało łącznie 23  071 pojazdów, co oznacza wzrost na przestrzeni roku o 114,5%.

Łącznie tegoroczna produkcja pojazdów przekroczyła poziom 700 tysięcy sztuk i jest o ponad 31% większa niż rok wcześniej. Utrzymanie rosnącego trendu na zbliżonym poziomie, pozwoli osiągnąć na koniec roku wynik rzędu 1,1 mln aut.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech