mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ursus Ekovolt - polski autobus elektryczny z homologacją

Ursus Ekovolt - polski autobus elektryczny z homologacją

Choć firma Ursus kojarzy nam się głównie z mknącym po polu czerwonym ciągnikiem, to zakres jej działalności jest znacznie szerszy. Niebawem lubelskich pasażerów będzie woził elektryczny autobus miejscowej produkcji.

Ursus Ekovolt - polski autobus elektryczny z homologacją
13 kwietnia Ursus Ekovolt otrzymał homologację drogową i pierwszy egzemplarz tego elektrycznego autobusu zostanie oddelegowany do służby na ulicach Lublina. Pojazd został stworzony przez inżynierów ośrodka badawczego Ursus R&D w Lublinie przy wsparciu firmy AZM Kutno.

"Przy obecnym poziomie zanieczyszczenia powietrza i ruchu kołowego w miastach autobusy  ekologiczne  to przyszłość w transporcie drogowym. W związku z wdrażaniem polityki zielonego transportu, oczekujemy zwiększonego popytu na tego typu autobusy w  Polsce i innych krajach unijnych. Wierzymy,  że naszym pojazdem zdobędziemy nie tylko  Lublin  czy  inne polskie miasta, ale także perspektywiczne rynki Europy Zachodniej" - mówi Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu Ursus S.A.

12-metrowy autobus zabierze na pokład 70 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. Ursus Ekovolt na prądzie z jednego ładowania baterii może przejechać nawet 200 kilometrów, ale ładowany będzie na końcu każdej trasy. W 15 minut na pętli naładuje 80% akumulatorów, co pozwoli mu przebyć 100km.

"Autobus elektryczny Ursusa wyróżniają innowacyjne rozwiązania techniczne, dobra cena oraz łatwość obsługi. Baterie są wymienialne i umieszczono je po bokach pojazdu na wysokości podłogi, a nie na dachu jak w przypadku konkurencyjnych marek. Dzięki temu jest do nich łatwy dostęp, co pozwala na szybką wymianę zasilania" – dodał Prezes Zarajczyk

Ursus od 2 lat zaopatruje Lublin także w trolejbusy - w bieżącym roku miasto otrzyma ostatnią transzę pojazdów, a razem będzie ich 38. Teraz do pracy ruszą z kolei elektryczne Ekovolty - z tak prężnie działającej i innowacyjnej firmy w przemyśle motoryzacyjnym możemy być dumni.

Podobne wiadomości:

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Technika 2016-11-08

Komentuj:

~adam 2015-04-20

"lublińskich", serio? lubelskich!

~adam 2015-04-20

"lublińskich", serio? lubelskich!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.
Nowy Citroen C3 Nowy Citroen C3