mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ursus podsumowuje I półrocze

Ursus podsumowuje I półrocze

W I półroczu 2013 r. spółka Ursus SA odnotowała 22 proc. spadek przychodów ze sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych, w porównaniu do pierwszego półrocza 2012 r.

Ursus podsumowuje I półrocze
Spadek ten w znacznym stopniu pokrywa się ze spadkiem sprzedaży całego rynku Unii Europejskiej. Natomiast jego przyczyny leżą głównie w zahamowaniu sprzedaży na rynku krajowym, gdyż w omawianym okresie nastąpił 21 proc. wzrost sprzedaży eksportowej.

Strata po I półroczu 2013 r. spowodowana była głównie spadkiem przychodów ze sprzedaży na rynku krajowym oraz wzrostem kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego  zarządu. Wzrost kosztów sprzedaży spowodowany jest wysokimi kosztami przejętych obowiązków serwisowych i gwarancyjnych dotyczących ciągników objętych serwisem URSUS w związku z zakupem marki. Na koszty sprzedaży istotny wpływ miały także koszty związane z nakładami na promocję marki Ursus na rynkach zagranicznych.

Na wzrost kosztów ogólnego zarządu wpłynął dynamiczny rozwój oddziału w Lublinie w związku z  uruchomieniem procesów związanych z produkcją seryjną pełnej gamy modeli ciągników oraz uruchomieniem produkcji trolejbusów, w szczególności koszty związane z pozyskaniem kadry technicznej, specjalizującej się w konstrukcji ciągników, autobusów i trolejbusów.

Głównymi przyczynami spadku sprzedaży w kraju był przede wszystkim brak dystrybucji dopłat Unijnych oraz drastyczny w porównaniu z rokiem ubiegłym spadek cen skupu płodów rolnych.  Zbliżająca się nowa perspektywa dopłat unijnych na lata 2014-2020 i idące za tym możliwości dopłat do zakupu sprzętu i maszyn rolniczych powstrzymały decyzje inwestycyjne odbiorców na terenie całej UE. W konsekwencji spowodowało to znaczący spadek sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych  również na rynku krajowym. Jak wynika z informacji przekazanej przez Ministerstwo Rolnictwa dotacja ze środków UE o wartości 127 mln EUR zostanie przesunięta na cele programów związanych z modernizacją rolnictwa, z czego według szacunków wartość około 100 mln EUR zostanie przeznaczona na ciągniki i maszyny rolnicze. Kwota ta zostanie rozdzielona na wszystkie województwa oraz przewiduje się, iż będzie ona dotyczyć około 3100 wniosków.

W opinii Zarządu dotychczasowa tendencja w sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych może utrzymać się do końca 2013 roku. Rozliczenie wszystkich złożonych wniosków z dodatkowej wynegocjowanej puli środków unijnych pomiędzy UE i beneficjentami (127 mln EUR) powinno nastąpić do czerwca 2015r. Niestety nikt obecnie nie jest w stanie określić, kiedy środki z nowej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 zostaną faktycznie uruchomione.

Pomimo tych niekorzystnych czynników w pierwszym półroczu 2013 spółce udało się zwiększyć procentowy udział w sprzedaży ciągników rolniczych na rynku polskim w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. o 1,2 proc. Z szacunków spółki wynika, że wraz z wprowadzeniem do oferty ciągników o mocach poniżej 74 KM i powyżej 110 KM sprzedaż ciągników w kolejnych okresach wzrośnie, zwiększając udział ciągników URSUS w całym rynku sprzedaży.
Tematy w artykule: pojazdy specjalistyczne

Podobne wiadomości:

Scania: elastycznie i szybko

Scania: elastycznie i szybko

Ciężarówki i Autobusy 2014-04-10

Pociągi z Pesy dla PKP Intercity

Pociągi z Pesy dla PKP Intercity

Aktualności 2014-05-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.