mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Utrzymajmy limity prędkości

Utrzymajmy limity prędkości

Propozycja podniesienia limitu prędkości na niektórych ulicach naszej stolicy do 80 km/h spotkała się z natychmiastowym odzewem inicjatywy "Partnerstwo dla bezpieczeństwa drogowego". Poniżej prezentujemy otwarty list, jaki został wystosowany przez członków inicjatywy.

Utrzymajmy limity prędkości

"Firmy i organizacje, zrzeszone w inicjatywie "Partnerstwo dla bezpieczeństwa", ze zdumieniem i niedowierzaniem przyjmują doniesienia medialne, jakoby Komenda Stołeczna Policji zaproponowała podniesienie dopuszczalnej prędkości na niektórych warszawskich ulicach do 80 km/h.
 
Pragniemy przypomnieć, że ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym do 50 km/h jest powszechnie akceptowane i stosowane w Europie. Podwyższanie dopuszczalnej prędkości na obszarach zabudowanych stosowane jest tylko w przypadku autostrad i dróg szybkiego ruchu, posiadających bezkolizyjne skrzyżowania, ale i w tym przypadku na tego typu drogach prowadzących przez obszary silnie zurbanizowane stosowane są ograniczenia do ok. 70-80 km/h. Chodzi bowiem o zmianę subiektywnej oceny prędkości przez kierowców włączających się następnie do ruchu na normalnych miejskich ulicach, a także o zmniejszenie hałasu, powodowanego przez szybki ruch pojazdów samochodowych. Warto też dodać, że w wielu europejskich miastach coraz powszechniej stosowane są ograniczenia prędkości do limitów poniżej 50 km/h.

Propozycja zwiększenia dopuszczalnej prędkości na warszawskich ulicach (np. Puławskiej, Pileckiego, Sobieskiego itd.) z wieloma skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych świadczy o braku zrozumienia tematu przez jej autorów. Polska przoduje w UE pod względem liczby wypadków drogowych z ofiarami w ludziach, a także wypadków z udziałem pieszych. Zwiększenie dopuszczalnej prędkości w Warszawie jeszcze bardziej pogorszy obecną sytuację. Ponadto zwiększenie dopuszczalnej prędkości w warunkach miejskich nie zmniejsza zasadniczo czasu przejazdu ze względu na istniejące ograniczenia takie jak światła, przejścia dla pieszych, skrzyżowania, korki, powoduje za to zwiększoną ilość kolizji.

Teza, jakoby istniejące ograniczenia powodowały lekceważenie przepisów jest z gruntu fałszywa; lekceważenie przepisów spowodowane jest brakiem odpowiedniej edukacji i egzekwowania prawa przez powołane do tego służby, a co gorsza lekceważeniem przepisów ruchu drogowego przez samych stróżów prawa.

Apelujemy do władz m. st. Warszawy o nie uleganie głosom populistów i utrzymanie istniejących limitów prędkości."

Komentuj:

~bartek 2006-10-11

50 km/h to za malo, ale 80 to tez zdecydowanie za duzo, no chyba ze ulica jest z obu stron ogrodzona i nie ma mozliwosci wejscia na nia z pobocza czy chodnika

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando